1/8
Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1987 roku była...

Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w czerwcu 1987 roku była wielkim wydarzeniem dla miasta i jego mieszkańców. Ale jak ją odbierały ówczesne władze?

2/8
Działania Służby Bezpieczeństwa przed wizytą nie odbiegały...
fot. Kartka z wizyty Jana Pawła II.

Działania Służby Bezpieczeństwa przed wizytą nie odbiegały od standardowych zachowań wypracowanych w toku poprzednich wizyt, które Jan Paweł II składał w Ojczyźnie, czyli w latach 1979 i 1983.



Wierni spotkali się z papieżem na Jasnych Błoniach, ale przez długi czas poprzedzający pielgrzymkę przedstawiciele władz państwowych nie chcieli dopuścić do umiejscowienia papieskiej mszy św. w lewobrzeżnym Szczecinie. Biskupom szczecińskim sugerowano inne miejsca. Według jednej z nich nabożeństwo mogłoby się odbyć na lotnisku w Dąbiu, ale zrezygnowano z tego ze względu na podmokły teren. Ze względów politycznych uroczystość musiała odbyć się na lewym brzegu Odry - czyli miało to być zamanifestowanie polskości Szczecina. Odrzucono również lokalizację w Wołczkowie i w Skolwinie. Strona kościelna opowiadała się za usytuowaniem ołtarza na statku, który zostałby zacumowany na wysokości Wałów Chrobrego. Rządowa proponowała miejsce, gdzie można byłoby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom.



- Zorganizowanie spotkanie z wiernymi na Jasnych Błoniach było elementem kompromisu - mówi dr Artur Kubaj ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Warto podkreślić, że współpraca między kurią a władzami była oceniana z obu stron jako dobra. W końcu chodziło o wizytę głowy państwa.

3/8
Tradycyjnie funkcjonariusze bezpieki nie chcieli dopuścić do...
fot. Kartka z wizyty Jana Pawła II.

Chcieli zapobiec manifestacjom

Tradycyjnie funkcjonariusze bezpieki nie chcieli dopuścić do manifestacji politycznych podczas spotkania szczecinian z papieżem. W ramach działań operacyjnych poprzedzających wizytę, funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa zarekwirowali liczne transparenty z hasłami patriotycznymi i religijnymi, setki wydawnictw podziemnych, dziesiątki kopert i znaczków poczty "Solidarności" oraz matryce, druki i szablony wykorzystywane m.in. do przygotowywania plakatów - jak się później okazało, nie wszystkie.



Na jednym ze spotkań przedstawicieli państwa i Kościoła w czerwcu 1987 roku, jeszcze przed wizytą dostojnego Gościa została poruszona kwestia transparentów nie tylko o treści religijnej, ale i politycznej.



- Pułkownik Jerzy Stańczyk, zastępca szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych do spraw milicji obywatelskiej w Szczecinie mówił o tym, że nie da się bezpiecznie zareagować w przypadku pojawienia się transparentów o treści politycznej, co by znaczyło, że milicja przymknie oko, gdy hasła pojawią się w niewielkiej ilości - dodaje Artur Kubaj.



A jak było? W czasie nabożeństwa na Jasnych Błoniach, 11 czerwca faktycznie pojawił się transparent organizacji Wolność i Pokój oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Z hasłem rejestracji "Solidarności" wystąpili również przedstawiciele związku Morskiej Stoczni Remontowej ze Świnoujścia.

4/8
- Służba Bezpieczeństwa dokonała rewizji u pani Danuty...
fot. Kartka z wizyty Jana Pawła II.

Bezpieka czuwała

- Służba Bezpieczeństwa dokonała rewizji u pani Danuty Krochmalskiej, a następnie podjęła także nieskuteczną próbę pozyskania jej do współpracy - tłumaczy Artur Kubaj. - Poza tym przeprowadzono także szereg tzw. rozmów profilaktycznych mających na celu dyscyplinowanie działaczy opozycji.



Bezpieka miała też udział w odsunięciu Mariana Jurczyka od składu delegacji składających dary Ojcu Świętemu. W tym celu rozpowiadano nieprawdziwe informacje, chociaż niechętni udziałowi Jurczyka w delegacji składającej dary znajdowali się także w szeregach opozycji solidarnościowej.



- Ale cel osiągnięto, Marian Jurczyk został odsunięty i później krytycznie spoglądał na hierarchów kościoła - tłumaczy historyk.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

Świnoujście po inauguracyjnej sesji. Nowa prezydentka rozpoczyna urzędowanie

Świnoujście po inauguracyjnej sesji. Nowa prezydentka rozpoczyna urzędowanie

Oni muszą zwrócić 13. emeryturę. Ważny komunikat ZUS

Oni muszą zwrócić 13. emeryturę. Ważny komunikat ZUS

Zobacz również

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

TOP 10 filmów na VOD w kwietniu w Polsce. Co oglądaliśmy?

Kule śniegu, które ozdobią ogród w maju. Polecam pięknie kwitnącą kalinę Roseum

Kule śniegu, które ozdobią ogród w maju. Polecam pięknie kwitnącą kalinę Roseum