MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej 2024 rozpoczął się od gry w teqballa

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dziesięciolecie konsulatu Węgier w ub. roku w Bydgoszczy
Dziesięciolecie konsulatu Węgier w ub. roku w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
Festiwal jest wydarzeniem promującym kulturę węgierską w regionie Kujawsko-Pomorskim. Odbywa się cykliczne od 2013 roku, umacniając relacje bydgosko-węgierskie. Angażuje sympatyków kultury węgierskiej, edukuje uczniów, integruje międzynarodową społeczność, włączając w to także International School of Bydgoszcz.

Wydarzenia Festiwalowe będą miały miejsce w lokalizacjach związanych z tematyką węgierską, to m.in. rzeźba Flisaka hr. Czakiego na Nabrzeżu im. Prezydenta Narutowicza, Rondo Trajtlera, bydgoski Balaton, tablica upamiętniająca wydarzenia z 1956 roku przy ul. Gdańskiej.

Festiwal rozpoczął się w czwartek (16.05) pokazem gry w TEQBALL. Sport ten wymyślony został przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej: Gábora Borsányiego i Viktora Huszára. Wydarzenie zorganizowano z udziałem Prezesa Poskiego Związku Teqballa Krzysztofa Ochędalskiego oraz sędziego Michała Listkiewicza. Pokaz i szkolenie poprowadził jego syn Kajetan Listkiewicz.

Podczas drugiego dnia będą poszukiwania „Węgierskich śladów w Bydgoszczy”. Młodzież pozna wspólne symbole, zobaczy miasto z innej perspektywy, od strony rzeki od projektu kanału do Młynów Rothera. Uczestnicy będą mieli okazję poznać hungarika: od kostki Rubika po gulasz węgierski. W programie także spotkanie z korpusem dyplomatycznym i część edukacyjna o zadaniach dyplomatów i znaczeniu dyplomacji.

W biblioteki UKW odbędzie się spotkanie z Miklósem Mitrovitsem, który wydał książkę „Węgierscy trenerzy piłki nożnej w Polsce w latach po II Wojnie Światowej”. Będzie opowieść o węgierskim trenerze Zawiszy Bydgoszcz Kristofie Scharle, który to w 1960 roku wprowadził ten klub do najwyższej grupy rozgrywkowej polskiej ligi.

Jednym z ważnych wydarzeń festiwalowych będzie koncert organowy Profesor Jakab Hetvig z Uniwersytetu w Debreczynie. Na koncert zaproszono melomanów do sali Akademii Muzycznej przy ulicy Staszica 3 w Bydgoszczy 18 maja o godzinie 20. W programie utwory J.S.Bacha, Mendelssona i kompozytorów węgierskich. Koncert jest organizowany w ramach Węgierskiej Nocy Organowej, odbywającej się w wielu krajach Europy tego samego dnia.

Piątek (17.05) zwieńczy uroczystość z udziałem korpusu dyplomatycznego i Ambasadora Węgier. Gospodarzem wieczoru jest pomysłodawca Festiwalu konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek A. Pietrzak. Spotkanie połączone jest z prezentacją XIV edycji prezentacji wina "Bydgostia Consular Marek Pietrzak". Ta wypromowana marka win z różnych regionów winiarskich sygnowana Bydgostia Consular to znakomity, oryginalny nośnik promocyjny miasta. Tegoroczne wino pochodzi z regionu Zala Borvidek.

Część artystyczną wypełni koncert w wykonaniu Natalii Walewskiej skrzypaczki z Gdańska oraz Piotra Salabera - fortepian w repertuarze węgierskich klasyków. Swój udział potwierdziła Pani Ambasador Ekscelencja Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz konsul Katinka Konya także konsul generalny w Gdańsku dr Illes Pall Atilla i dr Gábor Lagzi dyrektor Instytutu Liszta-Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie. Władze Bydgoszczy i Województwa są stałymi uczestnikami festiwalowych wydarzeń. Tradycją jest udział dowódców z JFTC NATO, przedstawicieli bydgoskiego biznesu, świata nauki i artystów. Bydgostia Consular na stałe wpisała się w wydarzenia towarzyskie, nazywana jest „Salonem Węgierskim” w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera