1/7
Sezon na zbieranie pąków, kłączy i świeżych ziół powoli się...
fot. dulezidar/GettyImages

Jakie zioła zbieramy wczesną wiosną?

Sezon na zbieranie pąków, kłączy i świeżych ziół powoli się rozpoczyna. Sprawdź na kolejnych zdjęciach, którymi dzikimi roślinami możesz teraz uzupełnić domową apteczkę. Przygotujesz z nich zdrowotne napary, syropy i nalewki.

2/7
Tradycyjnym zastosowaniem pączków sosny (Pini gemmae) jest...
fot. Mareefe/Pixabay

Pączki sosny

Tradycyjnym zastosowaniem pączków sosny (Pini gemmae) jest przygotowywanie na ich bazie delikatnie wykrztuśnego syropu. Wyciągi z nich wzmagają także krążenie krwi, rozgrzewają i zwiększają wydzielanie moczu i potu oraz zmniejszają gorączkę. Wcieranie ich w skórę pobudza ukrwienie w danym miejscu, działa stymulująco na układ odpornościowy i wykazuje działanie przeciwbólowe.

Pączki można zbierać, kiedy tylko się pojawią i są bardzo małe – późną zimą i wczesną wiosną. Pozyskuje się je jedynie z drzew ściętych lub przeznaczonych do wycięcia. Okres ten trwa od marca do końca kwietnia, gdy zaczynają tracić łuski okrywające.

Najbardziej wartościowe są pączki szczytowe z młodych drzew. Wczesną wiosną, oprócz pączków sosny, można zbierać również pączki topoli i brzozy oraz wierzbowe kotki.

3/7
Kora wierzby ma szerokie spektrum działania, wykazuje...
fot. FotoRieth/Pixabay

Kora wierzby

Kora wierzby ma szerokie spektrum działania, wykazuje właściwości: przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i antybakteryjne. Nazywana jest naturalnym antybiotykiem, sprawdza się także jako łagodny środek nasenny. Korę pozyskuje się najczęściej z wierzby białej (Salix alba), rzadziej z wierzby purpurowej (Salix purpura). Na jej bazie przygotowuje się napary i wyciągi.

Korę wierzby zbiera się wczesną wiosną, gdy tylko w drzewach zaczynają krążyć soki. Powinno się to zrobić zanim pojawią się liście i bazie. Najlepszy surowiec pozyskuje się z młodych, giętkich gałęzi, które należy odciąć i okorować. Korę wierzby należy dokładnie wysuszyć i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Od marca można także rozpocząć zbiory kory: kasztanowca, kaliny koralowej, jesionu, orzecha włoskiego i berberysu.

4/7
Korzeń mniszka lekarskiego posiada wiele właściwości...
fot. Hans/Pixabay

Korzeń mniszka lekarskiego

Korzeń mniszka lekarskiego posiada wiele właściwości leczniczych m.in. prebiotyczne – ułatwia trawienie i działa żółciopędne i moczopędnie. Bywa stosowany przy odchudzaniu, chorobach układu moczowego, pokarmowego oraz jako środek powlekający i regenerujący w infekcjach górnych dróg oddechowych przebiegających z suchym kaszlem. Pomaga także w walce z anemią i nerwicą.

Korzeń mniszka lekarskiego zbiera się późną jesienią albo wczesną wiosną zanim soki przemieszczą się do liści i pędów kwiatowych. Należy wybierać starsze rośliny o zdrowych, grubych i dobrze wykształconych korzeniach. Po oczyszczeniu i wysuszeniu (najlepiej w suszarni w temp. do 30 stopni Celsjusza) na ich bazie przygotowuje się napary, odwary, wina, a ze świeżego korzenia – soki.

Wczesną wiosną można także rozpocząć zbiory korzeni: łopianu, glistnika jaskółcze ziele, pokrzywy, berberysu, żywokostu i cykorii podróżnik.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Pampersy na murawie. Tak kibice Pogoni powitali piłkarzy w Szczecinie po finale

Pampersy na murawie. Tak kibice Pogoni powitali piłkarzy w Szczecinie po finale

Raport z trybun. Wściekła Żyleta, obrażony Kolejorz i dużo opraw

Raport z trybun. Wściekła Żyleta, obrażony Kolejorz i dużo opraw

Strażacy przypominają czego unikać podczas burzy

Strażacy przypominają czego unikać podczas burzy

Zobacz również

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Jedenastka 31. kolejki Ekstraklasy. Walka o tytuł zamieniła się w parodię

Wspólna majówka Dody i Pachuta na rowerach w Łącku. Zdradził ich... piesek Wolfi

Wspólna majówka Dody i Pachuta na rowerach w Łącku. Zdradził ich... piesek Wolfi