MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kajakarstwo górskie. Udany początek mistrzostw Europy 2024, Klaudia Zwolińska zdobyła srebro

Artur Bogacki
Klaudia Zwolińska
Klaudia Zwolińska Wojciech Matusik
Na torze w Tacen pod Lublaną trwają mistrzostwa Europy 2024 w kajakarstwie górskim. Rozegrano już dwie konkurencje medalowa, w pierwszej sukces odniosła Klaudia Zwolińska. W kayak crossie indywidualnym (sprint) wywalczyła srebrny medal.

Zwolińska w Tacen popłynęła po swój piąty medale ME w kajakarstwie górskim

Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody w Słowenii (spodziewane są obfite opady deszczu, tor może zostać zalany) zmienił się program, przyspieszono niektóre konkurencje.

Walka o medale w ME zaczęła się już w środę (15 maja) od indywidualnego kayak crossu indywidualnego (sprint), będącego także eliminacjami do "klasycznego" kayak crossu (w nim zawodnicy startują równocześnie czwórkami, najlepsi awansują do kolejnego etapu). Świetnie spisała się Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz), zajęła 2. miejsce, 0,22 s za Szwajcarką Aleną Marx i zdobyła srebrny medal. To jej piąty krążek ME, pierwszy w tej konkurencji (to zresztą debiut crossu na kontynentalnym czempionacie).

– Wiedzieliśmy, że Klaudia będzie mocna. To zawodniczka multikonkurencyjna, nie raz już pokazywała swoją siłę w time trialu. Szanujemy srebro, bo to wartościowy wynik. W dalszej części mistrzostw postaramy się zrobić jeszcze krok w stronę szczytu podium – ocenił trener główny kadry Jakub Chojnowski (cyt. za pzkaj.pl).

W kayak cross indywidualnym nie powiodło się naszym panom. Z trójki najlepszy Michał Pasiut (AZS AWF Kraków) uzyskał 29. czas, do premiowanej awansem do fazy pucharowej "16" stracił 2 sekundy. Złoto zdobył Czech Vit Prindis.

– Skoki chłopaków z rampy (startowej - przyp.) nie były najlepsze, co powodowało duże straty czasowe. Płynęła w zasadzie cała światowa czołówka, a tutaj każdy błąd sporo waży. To pierwsze zawody międzynarodowe i jeszcze wiele ścigania w tym sezonie przed nami – dodał Chojnowski.

Zwolińska była tez kandydatką do podium w czwartkowym kayak crossie, wcześniej była już na podium Pucharu Świata. W drugim starcie w Tacen jednak jej się nie powiodło. Wprawdzie najpierw wygrała swój ćwierćfinał, ale później odpadła w półfinale i sklasyfikowana została na 7. pozycji. Kolejne złoto wywalczyła Marx.

Po zmianie programu ME piątek ma być dniem przerwy. Konkurencje slalomowe w C-1 i K-1 - drużynowe i indywidualne - mają się odbyć w sobotę i niedzielę.

Wyniki ME w kajakarstwie górskim - kayak cross sprint (Tacen/Lublana 2024)