5/9
Leki przeciwbólowe to dobrodziejstwo cywilizacji. Niestety,...
fot. Domena publiczna/National Library of Medicine

Leczenie narkotykami

Leki przeciwbólowe to dobrodziejstwo cywilizacji. Niestety, trudno przewidzieć skutki niektórych odkryć. Pod koniec XIX wieku popularnym środkiem na bóle głowy, zębów, depresję, ból gardła bezsenność i impotencję była…kokaina. Aby ją zakupić nie trzeba było mieć recepty. Z tego powodu, w samych tylko Stanach Zjednoczonych, w 1902 roku stwierdzono 200 tys. przypadków uzależnienia od kokainy. W latach 80. XX wieku próbowano także zahamować epidemię uzależnienia od morfiny… lecząc ją heroiną. Leki na bazie heroiny były reklamowane jako wspaniały środek na kaszel dla dzieci i dorosłych.

6/9
Jeżeli boisz się dentysty, to wizyta u nowożytnego cyrulika...
fot. Domena publiczna/Gerard van Honthorst/Staatliche Kunstsammlungen Dresden

Zabiegi dentystyczne

Jeżeli boisz się dentysty, to wizyta u nowożytnego cyrulika byłaby dla ciebie najgorszym koszmarem. Zabiegi dentystyczne wykonywali także kaci i kuglarze, a głównym narzędziem zabiegowym były obcęgi. W XV wieku, jedną z popularnych metod leczenia bólów zębów, była kauteryzacja czyli kuracja rozżarzonym żelazem (najlepiej za pomocą świdra, aby dotrzeć do źródła bólu). Mimo że ekstremalnie bolesna, dawna stomatologia była zaskakująco rozwinięta - już w starożytności znano protezy, a nawet aparaty stomatologiczne. Niestety, dosyć późno odkryto skuteczne środki znieczulające. Pierwszym znaczącym był gaz rozweselający, który zaczęto stosować w XIX wieku.

7/9
Amputacja kończyn to jeden z najstarszych znanych zabiegów....
fot. J.F. Malaigne, Manuel de medicine/Welcome images

Amputacje

Amputacja kończyn to jeden z najstarszych znanych zabiegów. Niektóre kodeksy prawne przewidywały amputację ręki jako karę za kradzież. W większości przypadków zabieg ten miał zapobiegać rozwojowi zakażenia rany, która powstała na skutek nieszczęśliwego wypadku lub walki. Śmiertelność w trakcie lub po operacji była bardzo wysoka. Rozwój broni palnej i związanych z nią uszkodzeń ciała, zmusił medyków do usprawnienia metody. Wciąż jednak podstawowymi narzędziami były nóż, piła do kości i żelazo do kauteryzacji rany. W XIX wieku chirurg Fergusson zauważył, że szybko przeprowadzona operacja zwiększała przeżywalność pacjenta – z odcięciem kończyny należało się wyrobić w 30 sekund, a cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty. Ze względu na to, że wciąż było brak skutecznych środków uśmierzających ból, operacja wymagała asysty przynajmniej 4 osób, z których dwie przytrzymywały pacjenta, jednej poiła go środkiem odurzającym i kolejnej, która podawała chirurgowi narzędzia.

8/9
W wielu starożytnych kulturach (cesarskie Chiny, Grecja,...
fot. Wilco Oelen/ CC BY-SA 3.0

Leczenie rtęcią

W wielu starożytnych kulturach (cesarskie Chiny, Grecja, Rzym) wierzono, że rtęć jest lekiem na wszystko, a nawet pozwala na znaczne wydłużenie życia. Największą karierę zrobiła jednak w czasach nowożytnych, jako niezawodne lekarstwo na syfilis. Chorych okadzano parującą rtęcią lub oblepiano plastrami z jej dodatkiem. Takie terapie najczęściej doprowadzały do ciężkiego zatrucia organizmu i śmierci w rezultacie.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tak wyglądały obchody w Opolu

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tak wyglądały obchody w Opolu

Rynek Główny odleciał. Wisła Kraków fetuje zdobycie Pucharu Polski!

Rynek Główny odleciał. Wisła Kraków fetuje zdobycie Pucharu Polski!

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Wielka feta na Narodowym. Tak cieszyli się wiślacy podczas ceremonii dekoracji

Zobacz również

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Ponad 6 kg środków odurzających znaleziono u 24-latka z Lublina

Ponad 6 kg środków odurzających znaleziono u 24-latka z Lublina