
Zad. 10.
Tekst źródłowy nie opisuje wydarzeń przedstawionych na mapie. Tekst źródłowy opisuje wydarzenia z czasów I wojny północnej toczonej m. in pomiędzy Zygmuntem Augustem a Iwanem IV Groźnym, carem Rosji. Natomiast mapa przedstawia wojnę o Inflanty, która była toczona przez późniejszego króla Polski Stefana Batorego.

Zad 11
A – barok
Wyważenie emocji, efekt ruchu
B – klasycyzm
Stateczność, ukazanie proporcji

Zad. 12.
Karykatura odnosi się do społecznych przyczyn wybuchu rewolucji francuskiej, ponieważ na karykaturze ukazane zostały trzy stany społeczne we Francji. Stan trzeci czyli najliczniejsza grupa społeczna – chłopi, burżuazja, mieszczanie, którzy nie mieli żadnych praw są w symboliczny sposób przedstawieni jako starzec, ubrany w łachmany. Dźwiga on na swoich barkach przedstawicieli stanu pierwszego i drugiego, czyli duchowieństwo i szlachtę, którzy przedstawieni są w eleganckich, uroczystych strojach. Widoczny jest przepych i zadowolenie szlachty i duchowieństwa. Odnosi się to do sytuacji w której tak naprawdę tylko stan trzeci utrzymywał całe państwo płacąc ogromne podatki i cierpiąc coraz większą biedę.

Zad. 13
NIE
Źródła 1 i 2 nie dotyczą tego samego powstania, źródło pierwsze opisuje emigrację po powstaniu kościuszkowskim, świadczy o tym postać generała Jana Henryka Dąbrowskiego, który w późniejszym czasie będzie walczył u boku Napoleona, natomiast źródło 2 świadczy o emigracji po powstaniu listopadowym o czym świadczy postać króla Francji Ludwika Filipa.
Zad. 14. 1
Wiosna Ludów