1/13
Ćwiczenia znajdujące się na kolejnych slajdach zaproponowały...
fot. Alexas_Fotos Pixabay.com

Ćwiczenia znajdujące się na kolejnych slajdach zaproponowały Alina Adamowicz i Joanna Godecka – autorki książki pt. „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie”.

2/13
Dyskusja z wewnętrznym głosem to niełatwe, lecz realne do...
fot. fizkes/123RF

Dyskusja z wewnętrznym krytykiem

Dyskusja z wewnętrznym głosem to niełatwe, lecz realne do wykonania zadanie. Dialogi mają osłabić moc jego głosu i sprawić, że przestanie być dla Ciebie ważny.

Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów, a następnie przypomnij sobie sytuację, w której usłyszałeś głos wewnętrznego krytyka. Wczuj się w nią i poczuj, gdzie gromadzi się napięcie. Postaraj się dokładnie usłyszeć, co krytyk próbuje Ci przekazać. A wtedy… zacznij z nim polemizować udowadniając, że nie ma racji.

Jeśli mówi ci, że do niczego się nie nadajesz – podaj przykład sytuacji, w której świetnie sobie poradziłeś. Jeśli krytykuje za popełnione błędy – przekaż mu, że każdy ma prawo je popełniać, a ty zapamiętasz je i postarasz się, by ich nie powtarzać. Rozmawiaj z krytykiem za każdym razem, gdy masz poczucie winy, czujesz się źle i nie masz energii.

3/13
To ćwiczenie pomoże Ci dostrzec swoje dobre strony, a także...
fot. Free-Photos/Pixabay.com

Lista pozytywności

To ćwiczenie pomoże Ci dostrzec swoje dobre strony, a także doświadczyć pozytywnych uczuć wobec siebie. Powtarzaj je przez kilka kolejnych dni.

Od czego zacząć? Wypisz na kartce wszystkie swoje pozytywne cechy oraz to w czym jesteś dobra. Jeśli masz problem z zapełnieniem listy – zapytaj przyjaciółkę, partnera lub rodziców o to, co najbardziej w Tobie cienią. Następnie usiądź, przeczytaj na głos wszystkie stwierdzenia i skup się na każdym z nich. Spróbuj przypomnieć sobie pozytywne wydarzenia z nimi związane. Miej tę listę zawsze przy sobie, aby móc na bieżąco uzupełniać ją o nowe zdania.

4/13
Focusing to metoda polegająca na zbliżaniu się do odczuć, od...
fot. melpomen/123RF

Oswajanie lęków

Focusing to metoda polegająca na zbliżaniu się do odczuć, od których zwykle próbujemy uciec. Ćwiczenie składa się z sześciu kroków:
Krok 1: rozluźnij się. Usiądź wygodnie i przez kilka minut świadomie i głęboko oddychaj.
Krok 2: poszukaj odczuć. Wyobraź sobie sytuację, która pozbawia Cię wiary w siebie. Spróbuj zlokalizować miejsce w ciele, gdzie gromadzi się napięcie.
Krok 3: określ to, co czujesz. Spróbuj znaleźć słowa, jakie trafnie opisują to, co odczuwasz w ciele. Może to być uczucie gniecenia, braku powietrza lub ciężaru w ciele.
Krok 4: sprawdź, czy słowa pasują. Poświęć kilka minut, aby sprawdzić, czy słowa, jakie wybrałeś trafnie, opisują Twoje odczucia.
Krok 5: pytania. Teraz zadaj sobie dwa pytania: „Co jest najgorszego w tym, co czuję?”, a następnie „Co sprawi, że poczuję się lepiej?” Zidentyfikuj te uczucia i spróbuj znaleźć swój sposób, który pozwoli Ci pozbyć się wewnętrznego napięcia. Może to być, krzyknięcie, wyjście na chwilę z pomieszczenia lub przypomnienie sobie przyjemnego zdarzenia z przyszłości, które wywołuje ulgę.
Krok 6: przyjmowanie. Poczuj przyjemność, jaka pojawiła się w Twoim cele w odpowiedzi na wykonane ćwiczenie.

Pozostało jeszcze 9 zdjęć.

Polecamy

Kto wygrał pierwszy „Taniec z gwiazdami”? Pamiętasz zwycięzców wszystkich edycji?

NOWE
Kto wygrał pierwszy „Taniec z gwiazdami”? Pamiętasz zwycięzców wszystkich edycji?

Ford Ranger 3.0 EcoBlue Turbo 240 KM. Test, wrażenia z jazdy, spalanie, wyposażenie

NOWE
Ford Ranger 3.0 EcoBlue Turbo 240 KM. Test, wrażenia z jazdy, spalanie, wyposażenie

Warta zrobiła krok w stronę utrzymania. Ozdobą meczu piękny gol!

Warta zrobiła krok w stronę utrzymania. Ozdobą meczu piękny gol!

Zobacz również

"Lwy" także im niestraszne. Żużlowcy Motoru wysoko pokonali Włókniarza

"Lwy" także im niestraszne. Żużlowcy Motoru wysoko pokonali Włókniarza

Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o języku śląskim - ustalenia DZ

TYLKO U NAS
Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o języku śląskim - ustalenia DZ