1/12
Do 31 października trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie...
fot. Martyna Kamzol

Do 31 października trwa głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Każdy poznaniak może oddać maksymalnie 7 głosów: 5 na projekty rejonowe i 2 na projekty ogólnomiejskie - w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu, czyli środków przeznaczonych na rozwój ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni. W tym roku do wyboru mamy aż 11 "zielonych" projektów.

Zobacz, na co możesz zagłosować w ramach Zielonego Budżetu w PBO 2023 -->

2/12
Opis: Projekt zakłada organizację festynów na 42 osiedlach...
fot. Pexels/zdjęcie ilustracyjne

#Zieleń Warta Poznania!

Opis: Projekt zakłada organizację festynów na 42 osiedlach miasta Poznania, podczas których zostaną przeprowadzone warsztaty i wypracowane koncepcje zagospodarowania osiedlowych skwerów, które znajdują się w zasobie Miasta lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta). Podczas spotkań będzie promowany zdrowy tryb życia oraz działania ekologiczne, które poprawiają komfort życia w naszym mieście. Festyn będzie okazją do zapoznania się z różnymi formami spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jako finalną część planowane jest powołanie komisji konkursowej, która wybierze 10 najciekawszych projektów wypracowanych przez Mieszkanki i Mieszkańców Poznania i przekaże je do realizacji do odpowiednich jednostek merytorycznych. Planowane jest włączenie do współpracy partnerów promujących idee ochrony środowiska i aktywnego spędzania czasu poza domem.

Numer projektu: ZB.1
Więcej informacji: tutaj

Zobacz kolejne zielone projekty z PBO 2023 -->

3/12
Opis: Jako mieszczanie odczuwamy, że zdecydowanie...
fot. Pexels/zdjęcie ilustracyjne

Nie kosimy - ochrona bioróżnorodności miejskiej

Opis: Jako mieszczanie odczuwamy, że zdecydowanie przyjemniej i zdrowiej jest żyć w zielonym mieście, a także zapobiegać negatywnym zmianom klimatycznym. Jednak zieleń w mieście nie może być zielenią na wskroś uporządkowaną – strzyżoną, koszoną, oczyszczana z martwego drewna. Taka zieleń to pustynia bioróżnorodności. Potrzebujemy szerokiego wprowadzania w parkach i na terenach zieleni komunalnej stref nieurządzonej roślinność spontanicznej i naturalizowanych ekostref nie przesadnie pielęgnowanych i przeznaczonych ich dla swobodnej sukcesji roślinności. Stopniowo to już się dzieje. Jednak idea ta napotyka w Poznaniu na niezrozumienie wielu mieszkańców. Częste są skargi na nie koszenie traw, na „nieporządek”. Potrzeba ochrony bioróżnorodności w mieście powinna więc być związana z kampanią wyjaśniania mieszkańcom potrzebę i zasad ochrony bioróżnorodności, która zwiększyłaby społeczną akceptację dla działań miasta na polu.

Skutecznymi narzędziami kampanii jest instalacja wizualnych nośników informacji z prostym przekazem, które wyjaśniałby mieszkańcom dlaczego w danym miejscu nie prowadzi się intensywnych zabiegów pielęgnujących, dlaczego koszenie przeprowadza się tylko dwukrotne - w czerwcu i wrześniu, a wiosną nie ścina krzewów „do zera”, czemu nie wygrabia się, a pozostawia jesienne liście pod krzewami i drzewami, dlaczego zakładane są łąki kwietne czy ogrody deszczowe, a w parkach pozostawiane są martwe drzewa (co zawsze budzi zdziwienie wielu ludzi), itp.

Wykorzystane powinny być plansze tekstowe i graficzne, także z piktogramami i QR kodami – które w sposób łatwy, niesztampowy, dostosowany do różnych grup odbiorców, wyjaśnią często niezrozumiałe dla ludzi nowoczesne zarządzanie zielenią i istotę ochrony bioróżnorodności. Ważne jest, aby forma tablic była różnorodna, co wiąże się z szerokim spektrum kształtów i materiałów (korten, drewno, metal, tworzywo sztuczne). Dobrą praktyką jest zamieszczanie przynajmniej części informacji w języku angielskim i w alfabecie Braille’a, skrótowo także w ukraińskim, a także dostępność przygotowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych w postaci tradycyjnej jak i wirtualnej. Kampania ta powinna być wzorem do naśladowania dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ważnym elementem edukacji mieszkańców.

Numer projektu: ZB.2
Więcej informacji: tutaj

Zobacz kolejne zielone projekty z PBO 2023 -->

4/12
Opis: Rewaloryzacja terenu zielonego położonego przy ul....
fot. Pexels/zdjęcie ilustracyjne

Park Komandoria

Opis: Rewaloryzacja terenu zielonego położonego przy ul. Warszawskiej 19, w celu stworzenia parku. Projekt zakłada aranżację dotychczasowej zieleni z opcjonalnymi nasadzeniami nowych drzew oraz kompleksowym uzupełnieniem roślinności, przy zachowaniu istniejącego starodrzewu. Teren pomiędzy ulicami Warszawską, Podwale, Małachowskiego oraz Konarskiego aktualnie porośnięty jest drzewami. Jest to działka miejska, a teren ten wcześniej miał w Zarządzie DPS przy ul. Konarskiego. Obecnie działka jest zaniedbana, zaśmiecona, systematycznie spożywają tam osoby alkohol. W ramach realizacji projektu proponuje się uporządkowanie terenu, nowe nasadzenia drzew i roślin, przy maksymalnym zachowaniu istniejącego starodrzewu, montaż budek dla ptaków, budowę infrastruktury parkowej (ścieżki, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie solarne) i udostępnienie go mieszkańcom do odpoczynku. Wejście do parku planowe jest z trzech stron tj. od ulic Warszawskiej, Małachowskiego i Konarskiego. Przekształcenie tego terenu w park wpisuje się w założenia programowe Poznania tj. miasto w zielono-błękitnej sieci oraz miasto krótkich odległości i zapewni dostęp do zieleni (tereny zieleni większe niż 0,5 ha) od zabudowy mieszkaniowej - w odległości nie większej niż 300 m w linii prostej od publicznego terenu zieleni o funkcji rekreacyjnej.

Park Komandoria, będzie miejscem szczególnie istotnym dla okolicznych mieszkańców, a także dla wszystkich, którzy planują spędzić czas wolny w okolicach Śródki. Obecnie w tej okolicy brakuje miejsca na spacery, dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych. Wnioskowany projekt wypełni tę potrzebę i wzbogaci Miasto o kolejny teren zielony.

Numer projektu: ZB.3
Więcej informacji: tutaj

Zobacz kolejne zielone projekty z PBO 2023 -->

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Zobacz zbiory Biblioteki Raczyńskich. Byliśmy na miejscu!

NOWE
Zobacz zbiory Biblioteki Raczyńskich. Byliśmy na miejscu!

Strażacy świętują w Skrzynkach! Wręczono wyróżnienia, odznaczenia i awanse

Strażacy świętują w Skrzynkach! Wręczono wyróżnienia, odznaczenia i awanse

Druhowie uczcili 150-lecie istnienia OSP w Koninie

Druhowie uczcili 150-lecie istnienia OSP w Koninie

Zobacz również

Medalista mistrzostw Europy walczy o powrót do zdrowia. Potrzebne wsparcie

Medalista mistrzostw Europy walczy o powrót do zdrowia. Potrzebne wsparcie

Druhowie uczcili 150-lecie istnienia OSP w Koninie

Druhowie uczcili 150-lecie istnienia OSP w Koninie