MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanie pamiętają o narodowych barwach. Obchody Dnia Flagi na placu Zwycięstwa [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Obchody Dnia Flagi w Słupsku.
Obchody Dnia Flagi w Słupsku. Łukasz Capar
2 maja, na Placu Zwycięstwa w Słupsku zorganizowano miejskie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na maszt wciągnięto biało-czerwoną, a mieszkańcy i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Władze miasta, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy oraz mieszkańcy Słupska spotkali się dziś w samo południe pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Zwycięstwa, by wspólnie oddać cześć polskim barwom narodowym.

Tradycyjnie odśpiewano hymn państwowy, ale nie zabrakło też okolicznościowych przemówień. Oficer Wojska Polskiego odczytał informację o ustanowieniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a biało-czerwoną flagę uroczyście wciągnięto na maszt.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt narodowych, zostało ustanowione w 2004 roku. Nie jest dniem wolnym od pracy, ale wiele osób decyduje się na wykorzystanie wtedy urlopu wypoczynkowego, by móc całą majówkę spędzić z dala od pracy. Na Dzień Flagi datę 2 maja wybrano nieprzypadkowo - bowiem już wtedy Polakom, mającym w perspektywie Święto Konstytucji 3 Maja, towarzyszy patriotyczny nastrój. Chciano również w ten sposób podkreślić inne święto obchodzone w ten dzień, czyli Światowy Dzień Polonii.

Co ciekawe, początkowo Dzień Flagi miał zwać się Dniem Orła Białego, by przypominać o innym najważniejszym symbolu narodowym - godle. Ostatecznie jednak Sejm odrzucił wówczas tę propozycję.

Polskie barwy narodowe

Historycznie barwy polskie wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel na polskiej fladze pochodzi od bieli orła będącego herbem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu będącego herbem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Z tego względu biel na polskiej fladze znalazła się u góry, ponieważ w heraldyce Rzeczypospolitej Polskiej ważniejszy jest kolor godła niż tła. Biało-czerwone barwy uznano za barwy narodowe jeszcze na długo przed oficjalnym ustanowieniem flagi – miało to miejsce dokładnie 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji.

Oficjalnie, polską flagę ustanowiono dopiero w 1919 roku. Początkowo czerwień na polskiej fladze miała odcień karmazynu, później jednak jego miejsce zajął cynober. Ostateczną kolorystykę flagi ustalono dopiero w 1980 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza