Szwajcaria jeszcze długo nie wstąpi w szeregi UE

Maciej Badowski AIP
Blisko rok temu szwajcarski parlament przegłosował rezygnację z ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej.
Blisko rok temu szwajcarski parlament przegłosował rezygnację z ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej. 123RF
25 marca 2017 roku Wspólnota Europejska będzie świętować 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Jednak uroczystości upamiętniającej tak ważną dla Europy datę towarzyszyć będzie głęboki kryzys wewnętrzny, przez który właśnie przechodzi UE. Z tego powodu głównym tematem obchodów będzie jej przyszłość.

Sześćdziesiąt lat temu w Rzymie położono podwaliny pod Europę pod jej dzisiejszy kształt. Tym samym zapoczątkowano najdłuższy okres pokoju w historii Europy. Traktaty rzymskie dały początek wspólnemu rynkowi, na którym obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału. Dzięki temu miały zostać zapewnione zostały odpowiednie warunki dla stabilności i dobrobytu.

Dlatego w rocznicę podpisania traktatów Europa z dumą spogląda wstecz i z nadzieją w przyszłość. Jak przewidują eksperci 60. rocznica najprawdopodobniej przyśpieszy debatę poświęconą przyszłości Unii Europejskiej. Piętrzące się problemy oraz nowe linie podziału oznaczają, że wybór, w obliczu, którego stanęła Europa, nabrał fundamentalnego znaczenia.

Jednocześnie blisko rok temu szwajcarski parlament przegłosował rezygnację z ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej. Jak zauważają szwajcarskie media, wielu obywateli tego kraju nawet nie wiedziało o tym, że Szwajcaria stara się o dołączenie do UE.

- Szwajcaria jest państwem bardzo europejskim, być może nawet w większym stopniu od niektórych członków Unii Europejskiej. Jednak jesteśmy też bardzo przywiązani do modelu federacyjnego i do naszych zdecentralizowanych struktur - czyli do tego, czego dziś najbardziej boi się UE. Głównie z tego powodu kwestia wejścia Szwajcarii do Unii Europejskiej w zasadzie nie istnieje. Oczywiście nasze relacje, oparte na umowach dwustronnych, są bardzo silne. UE jest głównym partnerem handlowym Szwajcarii. My też jesteśmy dla Brukseli ważnym rynkiem. Ale o integracji nie będzie mowy jeszcze przez bardzo długi czas- mówi w rozmowie z AIP Luca Albertoni dyrektor Izby Handlu i Przemysłu Kantonu Ticino.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
polak
Mądry kraj nie wchodzi Niemcom do d*** bez mydła tak jak my dzięki naszym władzom
g
gość
Gdzie jest szwajcarski Ementaler, produkowany w Szwajcarii, a NIE w Unii? Gdzie jest szwajcarska czekolada produkowana w Szwajcarii, a NIE w Unii?

Kto poznał i PAMIĘTA SMAK tych wspaniałych PRZYSMAKÓW?
G
Gość
Czy ktos moze logicznie uzasadnic bzdurna gadke.. . Do czego UE potrzebna Szwajcarii... Najbogatszego kraju w Europie? Chyba tylko w tym celu, aby pozostac zrujnowa i spauperyzowana...
g
gość
Komu potrzebna jest Unia Despotów? Wszyscy muszą jednakowo bełkotać, bo jak nie to "osamotnienie" w... INDYWIDUALNOŚCI, czyli WŁASNYM ZDANIU!

Kto UNICESTWIŁ POLSKĄ ŻYWNOŚĆ dla tego dziś obrzydlistwa o nazwie... jak to niejadalne, wykombinowane "dla zdrowia", GÓWNO nazwać? Czyż nie jest to nazwa odpowiednia?

Unicestwianie POLSKIEJ ŻYWNOŚCI zaczęło być wyraźnie odczuwalne na przełomie lat: 2009/2010! Dlaczego Polacy nie protestowali? Stracili apetyt, czy BALI SIĘ RZĄDU DEWASTACJI Polski?
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu