Tak kiedyś wyglądał Jerzy Kryszak! Legendarny komik bawi i rozśmiesza od blisko 50 lat

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Jerzy Kryszak - kto w Polsce go nie zna? Charakterystyczna czupryna, głos i poczucie humoru towarzyszy Polakom od blisko pół wieku! Na przestrzeni lat wszyscy przywykli do jego charakterystycznej fryzury, ale czy zawsze tak wyglądał? Dowiedz się więcej o komiku i zobacz unikalne zdjęcia!

Jerzy Kryszak to urodzony 24 kwietnia 1950 r. w Kaliszu polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, ale od wielu lat raczej satyryk, artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny oraz - to może niektórych zaskoczyć - także fotograf. Gdy w 1974 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST, niemal od razu trafił na scenę otrzymując angaż w krakowskim Teatrze Słowackiego, gdzie zadebiutował w roli Króla w spektaklu Witkacego Metafizyka dwógłowego cielęcia w reżyserii Jerzego Golińskiego.

Kryszak ma na koncie występy u znakomitych twórców. Po debiucie na wielkim ekranie w dramacie wojennym Jana Łomnickiego „Ocalić miasto” (1976) i filmie biograficznym Haakona Sandøya „Dagny” (1976) opowiadającym o życiu Dagny Juel, zagrał postać Ryśka Przybylskiego w „Wodzireju” (1977) Feliksa Falka. Można go było także zobaczyć potem w „Aktorach prowincjonalnych” (1978) Agnieszki Holland, „Wyroku śmierci” (1980) Witolda Orzechowskiego i „Thais” (1983) Ryszarda Bera. Komik występował także w wielu serialach, takich jak m.in. „Popielec” (1982), „Tulipan” (1986) czy „Kanclerz” (1989), jednak największą sympatię zyskał jako doktor Zdzisław Kołek z serialu komediowego Stanisława Barei „Alternatywy 4” (1983).

Warszawa 1980. Aktor Jerzy Kryszak jako Swen Voore podczas realizacji spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego pt. Pomnik
Warszawa 1980. Aktor Jerzy Kryszak jako Swen Voore podczas realizacji spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego pt. Pomnik PAP/Maciej Belina Brzozowski

W latach 90. XX wieku Jerzy Kryszak zdecydował się porzucić teatr i rozpoczął karierę jako artysta kabaretowy. Pierwsze wyróżnienie - Wiktor, w kategorii osobowość telewizyjna - przyszła już w 1991 r. Nie spoczął na laurach jednak, a działał dalej. W latach 1991–1994 współprowadził kabaret polityczny Polskie zoo, a w 1995 r. zdobył Złotą Odznakę w plebiscycie „Tele Rzeczpospolitej”: „Złota piątka”. Występował także w programie Janusza Zaorskiego HBO na stojaka! (1998) emitowanym na antenie HBO i współtworzył programy rozrywkowe – Mój pierwszy raz (2005–2007), Dzień kangura (2007) wraz z Agatą Młynarską w Polsacie i Uważaj na kioskarza (2009) w TVP2. W 2009 r. wraz z Piotrem Bałtroczykiem i Olafem Lubaszenką prowadził Sopocką Noc Kabaretową.

To właśnie za sprawą swoich kabaretów i skeczy Kryszak jest znany tak szerokiemu gronu. Jako artysta kabaretowy występował w monologach, specjalizował się w parodii naśladując głosy znanych osób, m.in. Lecha Wałęsy, Adama Michnika, Tadeusza Mazowieckiego, Andrzeja Leppera, Wojciecha Jaruzelskiego czy Jana Pawła II. Jego głos znają także najmłodsi widzowie - Kryszak użyczył swojego głosu bohaterom w takich produkcjach filmowych jak „Stuart Malutki 2” (2002), „Iniemamocni” (2004), „7 krasnoludków – historia prawdziwa” (2004), „Zebra z klasą” (2005), „Kurczak Mały” (2005), „Auta” (2006), „Asterix na olimpiadzie” (2008), „Auta 2” (2011) czy „Pszczółka Maja” (2014).

Rok 2006
Rok 2006 AKPA

Co ciekawe, aktorstwo i umiejętność rozbawiania publiczności nie są jedynymi talentami Kryszaka. To także fotograf - jego pierwsza wystawa fotograficzna odbyła się w Muzeum Okręgowym w Toruniu w 2016 r., a fotografie przedstawiały owady i kwiaty. Artysta ukazując swoje prace został wyróżniony i nagrodzony w konkursie fotograficznym „Na ścieżkach natury”, zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczej „Sztuka Natury” 2016. Druga wystawa Kryszaka Scena na dole, czyli na czworakach odbyła się cztery lata później, w 2020 r. w Polskiej Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

O życiu prywatnym Kryszaka wiadomo tyle, ile on sam pozwolił sobie zdradzić opinii publicznej. Aktor i artysta kabaretowy podczas studiów ożenił się z Anną Chitro, dla wielu znaną jako Kołkowa z serialu „Alternatywy 4”. Ich związek nie przetrwał - para rozwiodła się, a drugą żoną była Tatiana Kołodziejska, z którą doczekał się syna Pawła. Następnie związał się z Agnieszką Kryszak, z którą powitał na świecie dwóch synów, Kubę i Kamila.

Jak kiedyś wyglądał Jerzy Kryszak? To pytanie, na które odpowiedź z trudem znajdują nawet jego najstarsi fani! W galerii poniżej publikujemy unikalne, archiwalne zdjęcia artysty. Zobacz!

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn