
Ropucha szara
Nie tylko ropuchy, ale też inne płazy zakopują się głęboko w mule w pobliżu zbiorników wodnych. Wybudzają się, kiedy średnia dzienna temperatura zaczyna sięgać 5 st. C. Schronienia zaczynają szukać pod koniec października. Obudzą się w drugiej połowie marca. Zapadają w sen zimowy np. w norach, piwnicach, wykrotach.

Nietoperz
Nietoperze śpią głową w dół, na miejsce drzemki wybierają np. jaskinie, ale też strychy i piwnicy. Te latające ssaki przebudzają się jednak na chwilę, aby zmienić miejsce i załatwić potrzeby fizjologiczne. Nietoperze nie zapadają jednak w sen zimowy, a hibernują i trwa to do końca marca. Temperatura ich ciała spada, a wszelkie funkcje życiowe spowalniają.

Żółw błotny
Żółwie błotne śpią przez około 5 miesięcy. Najchętniej zakopane w mule na dnie zbiornika. Obudzą się dopiero w kwietniu, a nawet maju – w zależności jaka będzie pogoda.

Niedźwiedź
W Polsce niedźwiedzie przesypiają około 3 miesięcy. Budzą się jednak w międzyczasie, chociażby dlatego, że zima to okres rozrodczy niedźwiedzi, przypada on na czas od grudnia do lutego, ale małe wychodzą na świat zewnętrzny dopiero wiosną.
- Dlaczego w ogóle niedźwiedź śpi? To dla niego kluczowy mechanizm obronny przed zimą, w jaki wyposażyła go ewolucja. Sen zimowy (gawrowanie) powoduje oszczędność energii i spowalnia metabolizm o ok. 70%. Samce tracą blisko 1/5 swojej masy a samice nawet 40%. Niedźwiedź obniża też temperaturę ciała (z 37oC do 31-35oC) a nawet zmniejsza liczbę oddechów i uderzeń serca. Sen może trwać od 3.5 do 7,5 miesięcy. Mimo to w razie potrzeby niedźwiedzie są gotowe do natychmiastowego opuszczenia gawry – wyjaśnia WWF Polska.