1/8
W historii meczów Lecha z Widzewem nie zabrakło ciekawych...

W niedzielę dojdzie do kolejnego meczu Lecha z Widzewem

W historii meczów Lecha z Widzewem nie zabrakło ciekawych akcentów. Poznaj najciekawsze spotkania Kolejorza z łodzianami.

Zobacz zdjęcia --- >

2/8
14 marca 1948 rok - dla Widzewa Łódź oraz Kolejorza, który...

1948 rok: Widzew Łódź - ZZK Poznań (4:3)

14 marca 1948 rok - dla Widzewa Łódź oraz Kolejorza, który wówczas występował pod nazwą ZZK Poznań, był to pierwszy mecz w najwyższej klasie rozgrywkowej. Spotkanie łodzian z poznaniakami obserwowało około 7 tysięcy widzów, natomiast przekaz medialny był w gazetach... różny. Dziennikarze nie znali jeszcze twarzy zawodników, a nie wszystkie koszulki były opatrzone numerami

Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze po bramce Bolesława Fornalczyka, lecz cztery minuty później pierwszego gola dla Kolejorza w ekstraklasie strzelił Teodor Anioła. Dziesięć minut później Tadeusz Polka wykorzystał karnego i poznaniacy wyszli na prowadzenie.

Pojedynek był niezwykle wyrównany, ale lechici za każdym razem doprowadzali do remisu. Ostateczny głos należał jednak do poznaniaków, którzy po bramce Henryka Marciniaka mogli cieszyć się ze zwycięstwa w pierwszym meczu w historii nie tylko między Lechem a Widzewem, ale też w I lidze.

Zobacz kolejny mecz --->

3/8
Ćwierćfinałowy mecz w Pucharze Polski. Tydzień przed...

1981 rok: Lech Poznań - Widzew Łódź (1:1, 5:4 p.k)

Ćwierćfinałowy mecz w Pucharze Polski. Tydzień przed ogłoszeniem stanu wojennego. Panowała wówczas straszna zima, a boisko było pokryte grubą warstwą śniegu. To jednak nie zniechęciło dwunastu tysięcy widzów do przybycia na stadion. Po 90. minutach i dogrywce był remis 1:1. Doszło wówczas do serii rzutów karnych, gdzie Lech zdawał się być w trudnej sytuacji, stając naprzeciwko drużyny, która wcześniej, w podobnych okolicznościach, pokonała słynny Juventus Turyn.

W czwartej kolejce Krzysztof Pawlak spudłował, co oznaczało, że Widzew potrzebował tylko jednego trafienia Zbigniewa Bońka do awansu. Część kibiców opuszczała już stadion w Poznaniu, nie wierząc w sukces Kolejorza. Jednak ogromny okrzyk radości przerwał im powrót, gdy Piotr Mowlik obronił strzał Bońka.

W kolejnej serii Józef Krzyżanowski trafił, podczas gdy Jan Jeżewski z Widzewa przestrzelił, co oznaczało, że udało się wyeliminować obecnego mistrza Polski i awansować do półfinału pucharu.

4/8
Ligowy mecz, który odbył się w kwietniu, został szczególnie...

1984 rok: Lech Poznań - Widzew Łódź (0:1)

Ligowy mecz, który odbył się w kwietniu, został szczególnie zapamiętany nie przez wydarzenia na boisku, a przez to, co działo się wokół niego Stadion Lecha, który mógł pomieścić maksymalnie nieco ponad 23 tysiące widzów, natomiast klubowe dokumenty podają, że sprzedano ok. 30 tysięcy wejściówek. Aby tego było mało, wielu kibiców weszło na ten pojedynek bez biletu. Fani siedzieli dosłownie wszędzie: na płotach, elektrycznym zegarze, a także wokół płyty. Mówi się, że na stadionie mogło być ok. 40 tys. widzów.

Sędzia Roman Kostrzewski, który w tym meczu odniósł kontuzję i musiał zostać zastąpiony, zezwolił na rozegranie meczu w dość nietypowych i ryzykownych warunkach. Kibice jednak pokazali ogromną klasę i zachowywali się bardzo kulturalnie. Niestety w tym pojedynku lepszy okazał się Widzew po trafieniu Mirosława Myślińskiego. Nie przeszkodziło to jednak Kolejorzowi na zdobycie drugiego w historii tytułu mistrza Polski. Lech miał na koncie 42 punkty, czyli tyle samo co... Widzew Łódź.