1/8
Wykorzystując przepisy na ziołowe nalewki, należy pamiętać,...
fot. undefined undefined / GettyImages

Jak pić ziołowe nalewki?

Wykorzystując przepisy na ziołowe nalewki, należy pamiętać, że są to nalewki lecznicze i można przyjmować je w niewielkich, ściśle określonych ilościach.

2/8
Nalewka z kurkumy jest pomocna przy zapaleniu i bólu mięśni...
fot. jchizhe/Getty Images

7. Nalewka z kurkumy

Nalewka z kurkumy jest pomocna przy zapaleniu i bólu mięśni i stawów oraz podczas infekcji bakteryjnych i wirusowych, ale także przy niestrawności. Wykazuje właściwości m.in. przeciwzapalne i wspierające trawienie. Nalewka kurkumowa ze względu na bogaty skład ma także silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe, wspiera pracę dróg żółciowych oraz spalanie tłuszczu.

Jej przyjmowanie polecane jest w celu ochrony wątroby, przeciwdziałania miażdżycy oraz pomocniczo jako naturalny środek rozkurczowy, przeciwzakrzepowy, przeciwbólowy i przeciwnowotworowy. Nalewkę z kurkumy możesz przygotować ze świeżego kłącza lub przyprawy w proszku. Lecznicza dawka wynosi 5 ml (łyżeczka) do 3 razy dziennie, po dodaniu niewielkiej ilości wody.

3/8
Nalewka goździkowa łagodzi objawy niestrawności, zmniejsza...
fot. monticello/123RF, Ajale/Pixabay

6. Nalewka z goździków

Nalewka goździkowa łagodzi objawy niestrawności, zmniejsza stany zapalne jamy ustnej oraz wspomaga odrobaczanie organizmu. Zawiera m.in. eugoneol, garbniki, witaminy A, C i K oraz znaczne ilości manganu i antyoksydantów. Goździkówka wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, bakterio- i wirusobójcze, wiatro- i moczopędne, a także rozkurczowe, łagodnie przeciwbólowe i wzmacniające.

Dawka lecznicza nalewki z goździków wynosi 30 ml dziennie, a u osób z cukrzycą, insulinoopornością, stanem przedcukrzycowym lub dną moczanową maksymalnie 20 ml dziennie. Przygotuj ją samodzielnie w domu z suszonych goździków i wykorzystuj liczne właściwości lecznicze.

4/8
Nalewka cynamonowa to środek leczniczy polecany pomocniczo...
fot. Alex Souto Maior/GettyImages.com

5. Nalewka z cynamonu

Nalewka cynamonowa to środek leczniczy polecany pomocniczo podczas zachorowań na grypę, przeziębienie czy zapalenie płuc, a także do płukania jamy ustnej w przypadku zapalenia gardła, anginy oraz aft i pleśniawek. Za szereg jej właściwości odpowiada eugenol, który działa m.in. przeciwzapalnie i znieczulająco. Z kolei cynamaldehyd poprawia wrażliwość komórek na działanie insuliny, powodując delikatnie obniżanie stężenia cukru we krwi.

Cynamonówka wykazuje działanie przeciwzapalne, rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwmiażdżycowe, obniżające ciśnienie tętnicze i poziom glukozy we krwi. Zrób domową nalewkę z cynamonu i pamiętaj o tym, że dawka lecznicza wynosi maksymalnie 15 kropel nalewki dziennie.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

Najprostsza pasta jajeczna z awokado. Takie śniadanie dodaje wigoru

Najprostsza pasta jajeczna z awokado. Takie śniadanie dodaje wigoru

Tak żyje i mieszka Majka Jeżowska z futrzakami. Ta kuchnia może ci się nie spodobać!

Tak żyje i mieszka Majka Jeżowska z futrzakami. Ta kuchnia może ci się nie spodobać!

Skoda Octavia 2024. Zmiany, nowości, wrażenia z jazdy, wyposażenie, ceny

Skoda Octavia 2024. Zmiany, nowości, wrażenia z jazdy, wyposażenie, ceny

Zobacz również

Lista PiS w wyborach do PE na Mazowszu. Mocnych nazwisk nie brakuje

Lista PiS w wyborach do PE na Mazowszu. Mocnych nazwisk nie brakuje

Ślub roku w gwiazdorskim wydaniu. Mamy zdjęcia!

Ślub roku w gwiazdorskim wydaniu. Mamy zdjęcia!