
Nie ma przepisu, który nakazywałby pracownikom noszenie maseczki. Mogą oni zakryć twarz i nos, używając odzieży (np. buffa, bandamki lub szalika), jej fragmentu (np. golfu), maski, maseczki, a nawet kasku ochronnego (dotyczy to kierowców motocykli i innych pojazdów dwukołowych wymagających noszenia kasku).

Kiedy pracownik może zakrywać twarz przyłbicą?
W wybranych sytuacjach pracownicy sklepów, aptek oraz innych placówek handlowych i punktów usługowych mogą nosić przyłbicę. Taka forma ochrony jest dopuszczalna, gdy stanowisko kasowe, miejsce prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług, na którym pracownik wykonuje swoje obowiązki, jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Czy pracodawca powinien kupić pracownikom maseczki?
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. nie ma mowy o obowiązku zapewnienia pracownikom maseczek, chociaż wielu pracodawców kupuje je z własnej inicjatywy, w trosce o zdrowie personelu i klientów. Niektórzy pracodawcy wyposażają także stanowiska kasowe w dodatkowe osłony odgradzające kupujących od kasjerów.

Czy pracodawca powinien kupić pracownikom rękawiczki?
W rozporządzeniu rządu z 19 kwietnia 2020 r. jest mowa o tym, że pracodawca powinien wyposażyć wszystkie zatrudnione przez siebie osoby pracujące w obiektach handlowych lub usługowych, w placówkach handlowych, a także na targowiskach i straganach, w rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Takie wyposażenie powinny dostać nie tylko osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (z umową o pracę, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę), ale również osoby z umowami cywilnoprawnymi.