5/8
O skuteczności żelu antybakteryjnego decyduje jego skład. Im...
fot. 123rf

Czy żel antybakteryjny jest skuteczny?

O skuteczności żelu antybakteryjnego decyduje jego skład. Im wyższa, procentowa zawartość w nim alkoholu, tym silniejsze działanie. Etanol ma udowodnioną badaniami, lepszą skuteczność niwelowania wirusów niż alkohol izopropylowy. W kontekście zwalczania koronawirusa także ma efektywne działanie.

Należy podkreślić, że podstawową zasadą chroniącą przez zakażeniem, jest mycie dłoni wodą z mydłem. Jeśli po osuszeniu ich ręcznikiem papierowym, skorzystamy z żelu antybakteryjnego, pewność, że dłonie są zdezynfekowane jest bardzo wysoka.

6/8
Żele antybakteryjne mają skład oparty alkohol etylowy...
fot. 123rf

Jakie składniki żelu mają działanie antyseptyczne?

Żele antybakteryjne mają skład oparty alkohol etylowy (alkohol denat), który jest skutecznym środkiem antyseptycznym. Dobry preparat ma wysokie stężenie etanolu (min. 60 proc.) oraz zawiera alkohol izopropylowy (np. proban-1-ol lub propan-2-ol). Wymienione substancje działają na różne bakterie, wirusy i grzyby, dlatego połączenie ich w jednym preparacie podnosi jego skuteczność. Korzystnie, jeśli w składzie żelu antybakteryjnego znajdują się ekstrakty, wyciągi lub olejki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym: z nagietka, jeżówki, oregano, tymianku, goździków, eukaliptusa, drzewa herbacianego itp.

7/8
Żel antybakteryjny ma skład oparty o alkohol, który działa...
fot. 123rf

Czy żel antybakteryjny wysusza dłonie?

Żel antybakteryjny ma skład oparty o alkohol, który działa silnie wysuszająco na skórę. Niestety częste korzystanie z żelu spowodować, że skóra stanie się napięta i odwodniona. Chociaż w preparaty dezynfekujące wzbogacone są o substancje przeciwdziałające utracie wody, takie jak betaina, gliceryna, uwodorniony olej rycynowy lub sok z liści aloesu, ich działanie może nie wystarczać. Dlatego, warto pamiętać o smarowaniu skóry dłoni kremami o działaniu odżywczym i nawilżającym.

8/8
Domowy żel antybakteryjny w kilka chwil można przygotować...
fot. pixabay

Jak zrobić domowy żel antybakteryjny?

Domowy żel antybakteryjny w kilka chwil można przygotować samodzielnie. Należy pamiętać, by nie rozcieńczyć alkoholu za bardzo. Jego stężenie powinno wynosić minimum 60 procent. Potrzebne składniki to:
• 30 ml spirytusu 91-97 proc.,
• 15 ml żelu aloesowego,
• ok. 5 kropli olejku herbacianego,
• 10 kropli gliceryny,
• kapsułka witaminy A+E.
Wszystkie składniki trzeba umieść w buteleczce o pojemności 50 ml, a następnie wstrząsnąć, aby dokładnie się połączyły. Dodatek gliceryny i witamin nie jest konieczny, ale dzięki nim preparat, będzie miał właściwości pielęgnacyjne.

Polecamy

Nocny wypadek na A4! Do szpitala zabrano 4 osoby

AKTUALIZACJA
Nocny wypadek na A4! Do szpitala zabrano 4 osoby

Andrzej Duda obchodzi dziś urodziny. Najlepsze zdjęcia prezydenta

Andrzej Duda obchodzi dziś urodziny. Najlepsze zdjęcia prezydenta

TOP 15. Najtańsze auta spalinowe na polskim rynku

TOP 15. Najtańsze auta spalinowe na polskim rynku

Zobacz również

Juventus zdobywcą Pucharu Włoch. Zadecydował gol Vlahovicia

Juventus zdobywcą Pucharu Włoch. Zadecydował gol Vlahovicia

Babciowe 2024 - warunki i zasady przyznania pieniędzy. Sejm przyjął projekt ustawy

Babciowe 2024 - warunki i zasady przyznania pieniędzy. Sejm przyjął projekt ustawy