5/10
Jeśli lubicie zabytkowe, drewniane wiatraki, koniecznie...
fot. itsmejust, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Osieczna

Jeśli lubicie zabytkowe, drewniane wiatraki, koniecznie zajrzyjcie do Osiecznej. Działa tu Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, na terenie którego możecie obejrzeć trzy wiatraki, stojące w tym miejscu od 250 lat. Jest nawet mały wiatrak, który turyści mogą samodzielnie obracać. To nie atrapa, lecz w pełni funkcjonalny młyn, w którym możecie zemleć ziarno na mąkę do wyrobu chleba.

Trudno się dziwić, że tak niezwykłe miejsce stanowi główną atrakcję na Wielkopolskim Szlaku Wiatracznym.

6/10
Wprawdzie skoki są miastem, a nie wsią, ale liczą tylko ok....
fot. Gorofil, CC BY-SA 4.0

Skoki

Wprawdzie skoki są miastem, a nie wsią, ale liczą tylko ok. 5 tys. mieszkańców. To więc urocze miasteczko, które naprawdę warto odwiedzić jako odskocznię od hałasu i bieganiny Poznania.

W Skokach zachował się jedyny w Wielkopolsce drewniany kościół pw. św. Mikołaja z dwiema wieżami, wzniesiony w technice muru pruskiego w 1737 r. W kościele spoczywa wraz z żoną Andrzej Rey, wnuk słynnego poety Mikołaja Reja, współpracownik króla Władysława IV Wazy.

Kościół w Skokach to najważniejszy zabytek miejscowości, ale w całej okolicy Puszczy Zielonki możecie znaleźć więcej podobnych perełek, podążając Szlakiem Drewnianych Kościółków. Jest ich niedaleko aż 12. Miłośnicy ślicznej drewnianej architektury szczególnie powinni zajrzeć np. do Uzarzewa, Rejowca, Kicina, Wierzenicy czy Długiej Gośliny.



Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.

7/10
W Gołuchowie czeka na was kilka atrakcji....
fot. dziewul, 123RF.com

Gołuchów

W Gołuchowie czeka na was kilka atrakcji.

Pierwszą jest wyjątkowo piękny zamek, wzniesiony w XVI w. dla starosty radziejowskiego Rafała Leszczyńskiego i przebudowany 300 lat później w stylu renesansu francuskiego przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską. Dziś mieści galerię malarstwa, kolekcję greckich waz i włoskich wykopalisk archeologicznych. W oficynie zamku mieści się jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa.

Oprócz zamku we wsi warto zobaczyć jeszcze arboretum, czyli ogród drzew i krzewów, urokliwy zwłaszcza wiosną i latem, a także pokazową zagrodę zwierząt przy Ośrodku Kultury Leśnej. Gwiazdami zagrody są żubry, ale zobaczyć tam można także np. koniki polskie i daniele.

8/10
W Rakoniewicach czekają na was trzy główne atrakcje, w tym...
fot. Silu, CC BY-SA 3.0 PL

Rakoniewice

W Rakoniewicach czekają na was trzy główne atrakcje, w tym dwie w jednym miejscu. Chodzi o zabytkowy zbór ewangelicki z 1763 r. Drewniana budowla to piękny przykład konstrukcji szachulcowej.

Zbór został opuszczony po II wojnie światowej i dziś mieści drugą atrakcję: Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, poświęcone historii tego szlachetnego zawodu. W Rakoniewicach bardzo docenia się strażaków z uwagi na historię miasta, które prawie spłonęło w wielkim pożarze z 1927 r.

Ogień nie zniszczył jednak wszystkiego – do dziś przy rynku w Rakoniewicach zachowały się cztery zabytkowe, drewniane domy podcieniowe, prawdziwa gratka dla miłośników dawnej architektury.



Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.

Pozostały jeszcze 2 zdjęcia.

Polecamy

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Burza, wichura, grad i deszcz we Wrocławiu. Ostrzeżenia dla miasta i regionu!

AKTUALIZACJA
Burza, wichura, grad i deszcz we Wrocławiu. Ostrzeżenia dla miasta i regionu!

Zobacz również

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

"Tarcza Wschód". Jakie są główne założenia projektu za 10 mld zł?

"Tarcza Wschód". Jakie są główne założenia projektu za 10 mld zł?