Powódź w Brazylii przynosi dramatyczne skutki. Naukowcy zalecają sposób działania

Damian Kelman
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Brazylijskie środowiska oraz instytucje naukowe wystosowały apel w związku z dramatycznymi skutkami olbrzymich powodzi, które nawiedziły południowy brazylijski stan Rio Grande do Sul. Wzywają m.in. o podjęcie skuteczniejszych działań w celu ograniczenia emisji gazów, sprzyjających ocieplaniu naszej planety.

Dramatyczne skutki powodzi w Brazylii

"Dramatyczne skutki społeczne i gospodarcze olbrzymich powodzi, które nawiedziły południowy brazylijski stan Rio Grande do Sul, powodując olbrzymie szkody w 90 procentach gmin tego stanu o wielkim znaczeniu rolniczym i przemysłowym dla całego kraju, wymaga niezwłocznego podjęcia w skali naszego globu skuteczniejszych działań dla powstrzymania zmian klimatycznych" - to jeden z apeli, cytowanych przez AP, z którymi brazylijskie środowiska oraz instytucje naukowe zwracają się do rządu lewicowego prezydenta Luisa Inacio Luli a Silvy.

Do soboty wskutek powodzi straciło życie ponad 150 mieszkańców zalanych terenów. Ponad 620 tysięcy osób musiało porzucić swe domy w stanie Rio Grande do Sul, zamieszkanym głównie przez potomków imigrantów z Włoch i Niemiec, którego ludność to 11,3 miliona osób.

Władze reagują na powódź

Jak ogłosiła w piątek administracja stanowa, przystąpiła ona do budowy czterech "tymczasowych miast" w miejscowościach Porto Alegre, Canoas, Sao Leopoldo i Guaiaba, w których znajdą schronienie uciekinierzy z zalanych terenów.

W Brazylii najuboższe warstwy ludności zamieszkują zwykle w budynkach wznoszonych z najtańszych materiałów budowlanych, m.in. miejscowego drewna i są najbardziej narażone na skutki nadmiernych opadów i powodzi.

"Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło - powiedział Eduardo Leite, gubernator stanu Rio Grande do Sul.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Według najnowszych, sobotnich doniesień agencyjnych, jedną ze struktur stanowych, które najbardziej ucierpiały wskutek klęski powodzi w Brazylii, są szpitale i przychodnie lekarskie. Wiele z nich znalazło się pod wodą.

Z gminy Canoas, niemal całkowicie zalanej przez wodę, wojsko ewakuowało prawie całą ludność.

Według sobotniego komunikatu Brazylijskiego Instytutu Geografii i Statystyki Uniwersytetu federalnego w stanie Rio Grande do Sul woda zalała większość szpitali i przychodni lekarskich, a lokalne władze ostrzegają przed wybuchem epidemii chorób zakaźnych.

W komentarzu do dramatycznych wydarzeń w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul wielki hiszpański dziennik "El Pais" napisał w sobotę: "Brazylia i Rio Grande do Sul powinny przyjąć dramatyczny cios, zadany przez naturę, jako okazję do uświadomienia sobie, jak ważną i nieodzowną rzeczą jest zmiana podejścia do ochrony środowiska naturalnego człowieka".

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Tak to jest, jak się inwestuje w scieżki rowerowe w Peru i inne ideologiczne idiotyzmy a później nie ma pieniędzy na dbanie np. o kanalizację deszczową. Ale takie filmy to robią wrażenie, już nikt nie pyta o prawdziwe przyczyny. Każdy kto był w Niemczech to widział upadek infrastruktury.
Q
Qu
19 maja, 8:03, mimi:

Naukowcy walczą o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych a korelacji z wycinką Amazonii w ogóle nie widzą? Nie ma co trzymać wody to leci. Przez te plantacje Brazylia niedługo będzie wyglądała jak Sahara

dokladnie, sie nawycinali to teraz niech sie pluskaja ;]

D
Donek
Warszawa płonie mówi Rafałek to może do Warszawy te deszcze podesłać 🤔
m
mimi
Naukowcy walczą o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych a korelacji z wycinką Amazonii w ogóle nie widzą? Nie ma co trzymać wody to leci. Przez te plantacje Brazylia niedługo będzie wyglądała jak Sahara
U
USS wojtuś
Widziałem Ukrainę. Tam gdzie teraz jest wszystko wyburzone zostaną postawione niesamowite budynki. Pewnie nawet bardziej imponujące niż w Chinach. Nowocześniejsze.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl