MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna majówka za granicą z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponad 3,3 mln kart wydanych w Polsce

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do bezpłatnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w małopolskim NFZ wydano 3,3 mln takich kart. Dla tych, którzy za granicą potrzebują pomocy lekarzy, a nie mają EKUZ, wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący kartę. Wniosek o certyfikat można złożyć przez aplikację mojeIKP.

- W planach urlopowych nikt z nas nie umieszcza choroby. Nagłe przeziębienie, zatrucie, uraz może się jednak zdarzyć również wtedy. Jeśli kłopoty zdrowotne dopadną nas za granicą, bezpłatną, niezbędną pomoc gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od ręki można ją odebrać w małopolskim NFZ. Karty wydajemy nie tylko w sali obsługi klientów w Krakowie, ale również w delegaturach i punktach obsługi, które działają w mniejszych miejscowościach regionu. Warto o nią zadbać przed zbliżającą się majówką – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Gdzie obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii. Potwierdza ona prawo do potrzebnej opieki medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie dotyczą mieszkańców danego kraju. Oznacza to, że jeśli w danym państwie np. wizyty u lekarzy specjalistów są częściowo płatne, korzystający z nich Polak również poniesie część kosztów. Resztę zrefunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kto może otrzymać kartę EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może otrzymać każda osoba, która ma prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Karta jest wydawana bezpłatnie, osobno dla każdej osoby, na ograniczony czas. Termin jej ważności jest zależny od podstawy ubezpieczenia. Dla osób zatrudnionych na etacie czy prowadzących własną działalność gospodarczą to trzy lata, dla seniorów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i pobierają emeryturę – 20 lat.

Przeszło 3,3 mln wydanych kart

W ub. roku w małopolskim NFZ wydano 181 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej to już ponad 3,3 mln kart i 150 tys. sztuk ich poprzedników – formularzy E111.

- Przez pierwsze 1,5 roku po dołączeniu Polski do Unii dzisiejszą rolę EKUZ pełniły formularze E111. Obszerny wniosek o ich wydanie można było złożyć tylko osobiście albo przez faks, a sam dokument w przypadku osób zatrudnionych na etacie był ważny jedynie przez dwa miesiące – mówi Marek Banach, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – EKUZ pojawiła się w 2006 roku i od tamtej pory też przeszła dużą ewolucję. Dziś, by ją wyrobić, wystarczy podać zaledwie kilka podstawowych danych, a można to zrobić także przez platformę ePuap, Internetowe Konto Pacjenta czy aplikację mojeIKP. A dla tych, którzy przed zagranicznym wyjazdem zapomną o wyrobieniu EKUZ czy zapakowaniu jej do walizki, wyjściem awaryjnym jest certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ – dodaje.

Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ może uzyskać osoba ubezpieczona, która obecnie przebywa za granicą, potrzebuje pomocy medycznej i musi potwierdzić prawo do niej, by nie ponosić kosztów opieki.

Certyfikat jest wydawany w wyjątkowych okolicznościach – kiedy koniecznie jest podjęcie leczenia. Ma on ograniczony termin ważności – zazwyczaj do okresu korzystania z pomocy.

Wniosek o wydanie certyfikatu można złożyć m.in. za pośrednictwem aplikacji mojeIKP. Znajduje się on w zakładce „ubezpieczenia zdrowotne za granicą” w części „ezdrowie”. Gotowy dokument w formie cyfrowej jest dostępny w aplikacji.

W mojeIKP można znaleźć również informacje o wydanej EKUZ. Należy jednak pamiętać, że za granicą można posługiwać się – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej – jedynie kartą w formie fizycznej, informacja o niej z aplikacji nie wystarczy.

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska