
Bon turystyczny. Wszystko, co musisz wiedzieć
Po bon turystyczny będzie można sięgnąć już od 1 sierpnia. Przypomnijmy, że jego celem jego wprowadzenia jest - jak twierdzi rząd - wsparcie polskich rodzin przy finansowaniu kosztów wakacji dzieci oraz jednocześnie wsparcie rodzimej branży turystycznej, która mocno ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także rodziców pracujących za granicą. Jak się szacuje tylko we Wrocławiu może sięgnąć po niego blisko 70 tys. rodzin (ponad 100 tys. bonów o łącznej wartości 50 mln zł).
Czym jest bon turystyczny, kto i jak może z niego skorzystać oraz, co można za niego uzyskać – to wszystko wyjaśniamy w pięciu krokach na kolejnych slajdach.

Czym jest bon turystyczny?
Polski Bon Turystyczny - bo tak brzmi jego oficjalna nazwa - to dokument w formie elektronicznej, który ma wartość 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku. Dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł (czyli w sumie 1000 zł). Od bonu nie trzeba odprowadzać podatku, nie wlicza się go również do wysokości dochodu.

Kto może z niego skorzystać?
Warunkiem otrzymania bonu jest przyznane prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko - tzw. 500 plus, lub dodatku wychowawczego wynikającego z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - Rodzina 500 plus. Aby uzyskać bon nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy go aktywować.

Jak aktywować bon turystyczny?
Bon turystyczny ma wyłącznie postać elektroniczną. Można go wygenerować po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jest to platforma teleinformatyczna prowadzona przez ZUS (można ją znaleźć na stronie www.zus.pl). Bon ma formę 16-cyfrowego numeru, który rodzic bądź opiekun otrzyma na podany wcześniej przez siebie numer telefonu – w formie wiadomości tekstowej sms, lub mailowo, w zależności od tego, jaki kontakt (numer telefonu komórkowego/adres email) poda we wniosku.