9 z 22
Komosa ma sporo gatunków. Najbardziej popularna jest komosa...
fot. Bernell (pixabay.com)

Komosa

Komosa ma sporo gatunków. Najbardziej popularna jest komosa biała (zwana lebiodą), a na zachodzie Polski – również strzałkowata. Jest odporna na różne warunki, a jej nasiona długo zachowują zdolność kiełkowania. To sprawia, że komosa jest wyjątkowo pospolitą rośliną.

Komosa biała przez wieki była jedzona jako warzywo (nawet uprawiano ją w tym celu). Młode liście są odżywcze i można je przygotowywać jak szpinak. Z nasion kiedyś robiono mąki i kasze. Trzeba jednak uważać ze starszymi roślinami i nasionami – trzeba je gotować dwukrotnie, odlewając wodę (zawierają toksyczne saponiny). Bliską kuzynką naszych chwastów jest modna ostatnio komosa ryżowa (quinoa).

10 z 22
Często spotykany krwawnik pospolity jest ziołem i od dawna...
fot. AlbiF (pixabay.com)

Krwawnik pospolity

Często spotykany krwawnik pospolity jest ziołem i od dawna jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Między innymi zmniejsza krwawienie (stąd jego nazwa) i przyspiesza gojenie ran. Działa też przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Poprawia również pracę układu trawiennego. Stosuje się go również w kosmetyce, bo działa kojąco na skórę, wzmacnia też włosy.

Młode liście krwawnika można i warto jeść. Są jadalne na surowo, warto dodawać je do sałatek (starsze stają się gorzkie). Wiele odmian krwawnika uprawia się jako rośliny ozdobne, warto docenić urodę również tego „zwykłego”. Tym bardziej, że chętnie rośnie i kwitnie w miejscach suchych, słonecznych, z piaszczystą ziemią. Jego kwiaty świetnie też nadają się do suchych bukietów. Preparaty z krwawnika warto też wykorzystać do oprysków na mszyce i inne szkodniki oraz choroby roślin.

11 z 22
Popularne „rzepy” wyrastające w ogródku rzadko nas cieszą...
fot. Capri23auto (pixabay.com)

Łopian

Popularne „rzepy” wyrastające w ogródku rzadko nas cieszą tym bardziej, że to spore rośliny. A jednocześnie łopian bardzo często gości w naszych… łazienkach.

To bardzo pożyteczny składnik szamponów i kosmetyków. Wzmacnia włosy (i paznokcie) i stymuluje ich wzrost, pomaga też w walce z łupieżem oraz niektórymi chorobami skóry. Preparaty z łopianu stosuje się też wewnętrznie (poprawiają trawienie, działają oczyszczająco). Surowcem zielarskim jest korzeń.

12 z 22
Tę roślinę zapewne znamy pod niepoprawną nazwą mlecz. To...
fot. Elsemargriet (pixabay.com)

Mniszek lekarski

Tę roślinę zapewne znamy pod niepoprawną nazwą mlecz. To jeden z bardziej pospolitych i uciążliwych chwastów. Ale jednocześnie – to jedna z najbardziej wszechstronnych i cennych roślin o właściwościach leczniczych.

Ma bardzo szerokie zastosowanie. Młode liście można traktować jak sałatę (nieco przypinają rukolę) lub jeść po obgotowaniu, jak szpinak. Z kwiatów „mlecza” można robić syropy (zwane miodami), ale też wino i nalewki.

Wykorzystuje się również korzenie mniszka – także w ziołolecznictwie. Mniszek stosuje się m.in. w schorzeniach wątroby, układu moczowego, zaburzeniach trawienia, ale też w leczeniu cukrzycy, miażdżycy i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Mniszek można te wykorzystać do zwalczania szkodników oraz nawożenia ziemi.

Trwają też prace nad wykorzystaniem mlecznego soku tej rośliny do produkcji… opon samochodowych (ma ono właściwości naturalnego kauczuku).

Pozostało jeszcze 10 zdjęć.

Polecamy

Lepsze niż szakszuka. Wystarczy zapiec w piekarniku. Niebo w gębie!

Lepsze niż szakszuka. Wystarczy zapiec w piekarniku. Niebo w gębie!

Donald Trump uznany winnym! Co z jego kandydaturą?

AKTUALIZACJA
Donald Trump uznany winnym! Co z jego kandydaturą?

Poważny wypadek w Częstochowie. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]

Poważny wypadek w Częstochowie. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]

Zobacz również

Rekordowe upały zbierają śmiertelne żniwo. Zmarło już co najmniej 15 osób

Rekordowe upały zbierają śmiertelne żniwo. Zmarło już co najmniej 15 osób

Poważny wypadek w Częstochowie. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]

Poważny wypadek w Częstochowie. Trzy osoby w szpitalu [ZDJĘCIA]