1/11
Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od...
fot. Piyamas Dulmunsumphun/123RF

COVID-19 – 10 mitów nt. chińskiego koronawirusa

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.

Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

2/11
Nieprawda, skuteczne jest też mycie dłoni zwyczajnym mydłem,...
fot. slavoljubovski/pixabay.com

Koronawirusa z dłoni usuną tylko preparaty dezynfekujące

Nieprawda, skuteczne jest też mycie dłoni zwyczajnym mydłem, byle dokładnie i odpowiednio często. Niezalecane są jednak mydła antybakteryjne, gdyż zawarte w nich składniki aktywne nie działają na koronawirusy, mogą jednak zaburzać naturalną mikroflorę skóry, która stanowi jeden z elementów jej bariery ochronnej. Przy braku dostępu do bieżącej wody można skorzystać z żelu lub chusteczki dezynfekującej na bazie alkoholu. Zalecane jest przy tym obcięcie długich paznokci – jak wynika z badań nad innymi wirusami, przestrzeń pod ich brzegami jest niebezpiecznym rezerwuarem tych patogenów.

3/11
Chociaż osoby starsze są bardziej narażone na ciężki...
fot. sarcifilippo/pixabay.com

Koronawirus zagraża głównie starszym ludziom

Chociaż osoby starsze są bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji koronawirusowej i bardziej zagrożone spowodowanym nią zgonem, nie tylko ta grupa powinna podjąć szczególne środki ostrożności. Zbadano, że najwięcej przypadków infekcji wirusem COVID-19 stwierdza się u ludzi w wieku 30-79 lat, ale zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy też innych osób, jeśli borykają się z chorobami serca, cukrzycą, chronicznymi chorobami układu oddechowego, nadciśnieniem i rakiem. Zaawansowany wiek wiąże się też jednak z większą śmiertelnością w przypadku zakażenia – do 39. roku życia wynosi ona 0,2 proc., dla czterdziestolatków to 0,4 proc., dla 50-latków – 1,3 proc., dla 60-latków – 3,6 proc., a dla tych po siedemdziesiątce – już 8 procent.

4/11
Jak pokazują wyniki badań Chińskiego Centrum ds Kontroli i...
fot. Olga Kononenko/unsplash.com

Koronawirus powoduje ciężkie infekcje u wszystkich chorych

Jak pokazują wyniki badań Chińskiego Centrum ds Kontroli i Profilaktyki Chorób (CCDC) przeprowadzone na bazie danych zebranych do 11 lutego 2020, infekcja koronawirusem COVID-19 w ponad 80 procent przypadków ma charakter łagodny. Objawy infekcji są podobne do tych wywoływanych przez grypę i ograniczają się do gorączki, kaszlu i ew. problemów z oddychaniem. U 20 proc. chorych może jednak rozwinąć się zapalenie płuc i niewydolność oddechowa, nie należy więc lekceważyć pierwszych symptomów jakiejkolwiek infekcji dróg oddechowych – należy zostać w domu i podjąć leczenie objawowe.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Wisła Kraków już po pierwszych rozmowach. Hitowe nazwisko kandydata na trenera!

Wisła Kraków już po pierwszych rozmowach. Hitowe nazwisko kandydata na trenera!

Izrael silniejszy o 100 super bomb BLU-109. Do czego mogą służyć?

NOWE
Izrael silniejszy o 100 super bomb BLU-109. Do czego mogą służyć?

Znany dziennikarz zwolniony za "jeden wielki hołd dla Putina"

Znany dziennikarz zwolniony za "jeden wielki hołd dla Putina"

Zobacz również

Niemcy mistrzami świata do lat 17. Dramaturgia w finale z Francją

Niemcy mistrzami świata do lat 17. Dramaturgia w finale z Francją

Obława we Wrocławiu. Poszukiwany mężczyzna może być niebezpieczny!

AKTUALIZACJA
Obława we Wrocławiu. Poszukiwany mężczyzna może być niebezpieczny!