5/12
Świąd skóry związany z chorobą wątroby świadczy o...
fot. Tharakorn Arunothai/123rf.com

Świąd skóry

Świąd skóry związany z chorobą wątroby świadczy o wystąpieniu cholestazy, czyli zastoju żółci. Zwiększone stężenie kwasów żółciowych działa na organizm toksycznie, uszkadza wątrobę i inne narządy wewnętrzne. Cholestazie może towarzyszyć żółtaczka.

Wyróżnia się 2 rodzaje cholestazy:
cholestaza wewnątrzwątrobowa – upośledzenie wytwarzania żółci,

cholestaza zewnątrzwątrobową – upośledzenie odpływu żółci.

Świąd skóry, zwłaszcza dłoni i stóp, pojawia się najczęściej wieczorem i w nocy, gdy skóra zostaje rozgrzana. Silny świąd prowadzi do urazów mechanicznych spowodowanych drapaniem, powstawania ran, infekcji i blizn. Pogarsza się również jakość życia chorego, pojawiają się problemy ze snem, zaburzenia emocjonalne, a w konsekwencji nawet myśli samobójcze.

Cholestaza może pojawić się również w ciąży (szczególnie w trzecim trymestrze) na skutek zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej. Zwykle ustępuje ona po porodzie, jednak nie powinna być ignorowana, ponieważ może prowadzić do porodu przedwczesnego.

6/12
Na skutek chorób wątroby na skórze mogą się także pojawić...
fot. Mykola Kravchenko/123rf.com

Bielactwo

Na skutek chorób wątroby na skórze mogą się także pojawić białe plamy, które są oznaką bielactwa nabytego. Mechanizm ich powstawania jest odwrotny niż w przypadku brązowych przebarwień skóry, a więc są one wynikiem zmniejszenia produkcji melaniny w skórze. Dochodzi wtedy do hipopigmentacji, której przyczyny nie są do końca znane. Mają one podłoże autoimmunologiczne, a także związane są ze stresem oksydacyjnym. Układ odpornościowy wytwarza autoprzeciwciał i limfocyty skierowane przeciwko komórkom melaniny.

Bielactwo występuje w autoimmunologicznych chorobach wątroby takich jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby lub pierwotne zapalenie dróg żółciowych.

7/12
To skóra sucha, pomarszczona i wyglądająca na bardzo cienką,...
fot. ocskaymark/123rf.com

Skóra banknotowa

To skóra sucha, pomarszczona i wyglądająca na bardzo cienką, jak u osoby w podeszłym wieku, której struktura przypomina papier wykorzystywany do produkcji banknotów. Zmiany najbardziej widoczne są na dłoniach, karku, klatce piersiowej i policzkach. Pojawiają się na niej również teleangiektazje, czyli widoczna siateczka poszerzonych, drobnych naczyń krwionośnych, zwanych także pajączkami naczyniowymi. Taka skóra charakterystyczna jest dla osób chorujących na przewlekłe schorzenia wątroby, a zwłaszcza alkoholową marskość wątroby.

8/12
Marskość wątroby uwidacznia się także na paznokciach w...
fot. Vitaly Bezverkhii/123rf.com

Zmiany na paznokciach

Marskość wątroby uwidacznia się także na paznokciach w postaci poszerzonych białych półksiężyców widocznych u dołu paznokcia, czyli obłączków (lunula). Płytka paznokcia staje się również pogrubiona i wypukła, pojawiają się na niej podłużne bruzdy. Mogą wystąpić także poprzeczne, białe linie. Podobne zmiany na paznokciach wywołują również choroby nerek.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.

Polecamy

Śmiertelny wypadek w powiecie włocławskim. Nie żyje 32-letni motocyklista

Śmiertelny wypadek w powiecie włocławskim. Nie żyje 32-letni motocyklista

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Smakowity indyk z imbirem. Zjedz go, gdy unikasz ziemniaków

Borussia pokonała PSG w półfinale Ligi Mistrzów. BVB zagra ponownie na Wembley

Borussia pokonała PSG w półfinale Ligi Mistrzów. BVB zagra ponownie na Wembley

Zobacz również

Nowości pokazane na wydarzeniu Apple w maju 2024. Ceny urządzeń zaskakują

Nowości pokazane na wydarzeniu Apple w maju 2024. Ceny urządzeń zaskakują

Szok! Koalicja wybranych z list PO i PiS będzie rządzić powiatem inowrocławskim

O TYM SIĘ MÓWI
Szok! Koalicja wybranych z list PO i PiS będzie rządzić powiatem inowrocławskim