MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pracy. Skąd wzięło się święto i jak je obchodzono w Śląskiem? Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Robią wrażenie!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
NAC/ Muzeum Rybnik/ Wytwórnia Filmów Dokumentalnych / Repozytorium Cyfrowe
Święto Pracy, obchodzone 1 maja, stanowi symboliczne nawiązanie do dziejów walki o prawa pracownicze oraz solidarność ludzi pracy na całym świecie. Choć wielu kojarzy to święto głównie z czasami PRL, jego korzenie sięgają głębiej, a historia tego dnia jest pełna znaczących wydarzeń. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach jak uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Pracy w naszym województwie.

Początki obchodów 1 maja sięgają XIX wieku, czasów II Międzynarodówki i gorących protestów robotniczych w Chicago. W latach 80. XIX wieku, gdy rozwój przemysłowy nabrał tempa, robotnicy zaczęli coraz częściej domagać się godnych warunków pracy. Głównym postulatem była wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy, co stało się symbolem walki o prawa pracownicze.

Pracownicy walczący o godne warunki pracy

W 1886 roku doszło do serii wystąpień robotników, zakończonych tragicznymi wydarzeniami w Chicago. Tamtejsze protesty zakończyły się aresztowaniami i brutalnymi starciami z policją. W efekcie, II Międzynarodówka ogłosiła 1 maja świętem pracy, aby uczcić pamięć poległych i wspomóc walkę o prawa pracownicze.

1 maja - święto narodowe w Polsce

W Polsce, obchody 1 maja jako święta państwowego zostały ustanowione w 1950 roku. Wraz z przejęciem władzy przez komunistów, święto stopniowo przekształcało się w narzędzie propagandowe, a jego obchody były ściśle kontrolowane i planowane przez władze.

Ostatni uroczysty pochód z okazji święta pracy w PRL odbył się w 1988 roku, jednakże w niektórych miejscach tradycja pochodów nadal trwa. Dziś, po latach transformacji, pochody pierwszomajowe powracają do swoich ideowych korzeni, stając się demonstracją osób walczących o prawa pracownicze.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z obchodów. Robią wrażenie!

W zależności od tego w jakim miejscu i czasie odbywało się święto obchody nieco się różniły. Nie mogło jednak zabraknąć pewnych elementów. Obowiązkowe były flagi czerwone i biało-czerwone. Wzdłuż trasy pochodu wywieszano ogromne portrety przywódców. Charakterystyczne dla polskich świąt było eksponowanie Orła Białego i polskiej flagi. Całości wrażenia dopełniały radosne, wzniosłe pieśni. Dla wielu osób święto 1 Maja kojarzyło się również z poczęstunkiem. Można było zjeść bułkę z pieczoną kiełbasą. Kiełbasa w tych czasach była wręcz dobrem luksusowym, więc ten poczęstunek miał naprawdę świąteczny charakter.

Święto Pracy przypomina nam o trudach i sukcesach ruchu robotniczego oraz konieczności dbania o prawa pracowników na całym świecie. To czas refleksji nad przeszłością i walki o lepsze jutro dla wszystkich ludzi pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera