5/8
Angina Ludwiga...
fot. milkos/123rf.com

Angina Ludwiga
Inaczej zwana ropowicą dna jamy ustnej to bardzo poważne i groźne schorzenie. Anginę Ludwiga powodują bakterie tworzące naturalną florę bakteryjną jamy ustnej. Jednak w wyniku urazu, uszkodzenia błony śluzowej lub języka, a także próchnicy lub ekstrakcji (usunięcia) zęba dochodzi do przedostania się ich do tkanek żuchwy. Początkowe objawy anginy Ludwiga to ból żuchwy i szyi, osłabienie, podwyższona temperatura. Szybko jednak stan chorego się pogarsza i następuje gorączka, opuchnięcie jamy ustnej i szyi, mogą pojawić się także problemy z mówieniem i obrzęk krtani, który skutkuje utrudnieniem oddychania. Taka sytuacja zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Zwykle konieczne jest leczenie szpitalne i wykonanie intubacji (umieszczenie rurki ułatwiającej oddychanie w tchawicy) oraz tracheotomii (wprowadzenie rurki przez nacięcie w przedniej ścianie tchawicy), a także podawanie antybiotyków.
Angina Ludwiga jest rzadkim powikłaniem próchnicy. Podczas leczenia lub usuwania zęba bakterie mogą dostać się do tkanek żuchwy i tam wywołać silny stan zapalny, dlatego tak ważne jest konsekwentne stosowanie się do zaleceń dentysty, który po dużej interwencji stomatologicznej zaleca przyjmowanie antybiotyku.

6/8
Neuralgia nerwu trójdzielnego...
fot. puhhha/123rf.com

Neuralgia nerwu trójdzielnego
Neuralgia nerwu trójdzielnego to napadowy, ostry i rwący ból całej lub części twarzy. Ból pojawia się nagle i trwa zazwyczaj kilka sekund lub minut, często ma charakter przewlekły. W trakcie ataku bólu może pojawić się również łzawienie oczu i katar. Zapalenie miazgi zęba nie wywołuje neuralgii ani nie jest jej przyczyną, może jednak podobnie się objawiać. Początkowo próchnica nie daje żadnych oznak bólowych, a ból zęba pojawia się dopiero w jej zaawansowanym stadium, gdy stan zapalny dojdzie do miazgi zęba, a tym samym do znajdujących się w niej zakończeń nerwowych.

7/8
Ból karku...
fot. Ion Chiosea/123rf.com

Ból karku
Budzisz się rano z bólem karku, a często także szczęki, głowy lub oczu? Przyczyną takich objawów może być bruksizm. Jest to nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, przeważnie w czasie snu. Powstaje na tle psychosomatycznym, głównym czynnikiem wywołującym bruksizm jest stres oraz stany napięcia emocjonalnego, ale też wady zgryzu i ubytki w uzębieniu. Zgrzytanie zębami wynika z silnego zaciskania szczęki, pojawia się wtedy napięcie mięśniowe w stawie skroniowo-żuchwowym. Bruksizm powoduje nie tylko ból, ale też ścieranie szkliwa, wysuwanie się zębów do przodu, a nawet pękanie, nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz krwawienie dziąseł.
Leczenie bruksizmu zależne jest od jego przyczyny, jeśli wynika z wady zgryzu to konieczne jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Jeśli przyczyną zgrzytania zębami jest stres to ważna jest jego redukcja oraz stosowanie technik relaksacyjnych. W stomatologii bruksizm leczy się za pomocą szyny relakacyjnej zakładanej na noc, do snu.

8/8
Nieświeży oddech...
fot. olegdudko/123rf.com

Nieświeży oddech
Przyczyną halitozy, czyli nieświeżego oddechu z ust mogą być problemy gastryczne, ale najczęściej powodują ją stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Resztki pokarmowe zalegające w jamie ustnej, między zębami, na dziąsłach i języku, są idealną pożywką dla bakterii beztlenowych. Ich rozwojowi sprzyja także nagromadzenie się płytki nazębnej, która doprowadza do odsłonięcia szyjek zębowych, a w konsekwencji rozwoju paradontozy i próchnicy.
Rozwiązaniem tego problemu jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, stosowanie płynów do płukania ust oraz nitki dentystycznej. Co roku natomiast należy czyścić zęby z kamienia i osadów nazębnych u dentysty.

Polecamy

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Gwiazdy przybywają do Cannes. Są i polskie akcenty

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Zobacz również

Tragiczna powódź. "Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło"

Tragiczna powódź. "Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło"

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA