1/9
W naszym regionie dostępne są liczne lokalne szlaki rowerowe...
fot. pexels

Ciekawe szlaki rowerowe w Wielkopolsce

W naszym regionie dostępne są liczne lokalne szlaki rowerowe i szlaki dalekobieżne. Sprawdź, gdzie warto wybrać się w trasę. Opisy szlaków pochodzą ze strony wielkopolska.travel. Przejdź dalej -->

2/9
Jedna z ulubionych tras rowerowych mieszkańców Poznania....
fot. pexels

Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania

Jedna z ulubionych tras rowerowych mieszkańców Poznania. Szlak ma 173 km długości i prowadzi mniej więcej wzdłuż granic powiatu poznańskiego, łącząc jego najciekawsze miejsca. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. Zamek w Kórniku, Pałac w Rogalinie, Rogaliński Park Krajobrazowy, Mosinę, Wielkopolski Park Narodowy, jezioro Kierskie, poligon w Biedrusku, Puszczę Zielonka, Park Krajobrazowy Promno czy podpoznańskie Tulce z sanktuarium maryjnym. Profil szlaku jest w dużej mierze urozmaicony, jako że jego znaczna część przebiega wzgórzami morenowymi, tworzącymi znaczną część Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Zielonki, w tym znajdującą się w puszczy Górę Dziewiczą z charakterystyczną wieżą widokową.

Do niedawna ciekawą i nietypową atrakcją Pierścienia był przejazd przez poligon w Biedrusku. Niestety, od 22 grudnia 2018 roku cały teren poligonu został zamknięty dla ruchu cywilnego bez żadnych wyjątków. W związku z tym proponujemy tymczasowy objazd tego obszaru wzdłuż jego południowej granicy, tj. drogą rowerową wzdłuż szosy Biedrusko – Radojewo, następnie ul. Poligonową do Moraska i stamtąd ul. Meteorytową do ul. Gajowej. Prace nad oznakowaniem nowego odcinka Pierścienia trwają.

Główny szlak Pierścienia nie ma początku ani końca, ale można go przejechać etapami. Umożliwiają to tzw. szlaki łącznikowe, których jest siedem. Wszystkie wychodzą z jednego punktu – Poznańskiego Węzła Rowerowego znajdującego się na południowo-zachodnim krańcu jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Są one tak wytyczone, że w siedmiu różnych kierunkach prowadzą cyklistów z centrum miasta i łączą się z głównym szlakiem Pierścienia w siedmiu różnych miejscach. Główna trasa wraz ze szlakami łącznikowymi tworzą w ten sposób przybliżony kształt koła z siedmioma szprychami (jak uważają jedni) lub kształt kwiatu z sześcioma płatkami (jak twierdzą pozostali).

Szlak oznaczony jest w terenie czarnym rowerkiem na białym tle z pomarańczową obwódką. Na mapach szlak ma skrót PTR, a szlaki łącznikowe – od R-A do R-G. Można sprawdzić, czy przejazd przez poligon w Biedrusku jest możliwy pod numerem telefonu +48 61 857 54 11 lub pod adresem internetowym Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

3/9
Można go nazwać Szlakiem Piastowskim dla cyklistów....
fot. pexels

Piastowski Trakt Rowerowy

Można go nazwać Szlakiem Piastowskim dla cyklistów. Wycieczka PTR to podróż przez miejsca, gdzie zaczęła się Polska. Piastowski Trakt Rowerowy ma 104 km długości i rozpoczyna się w Poznański Węźle Rowerowym, na brzegu Jeziora Maltańskiego.

Trasa wiedzie z Poznania malowniczą doliną rzeki Cybiny, a dalej wzdłuż jeziora Swarzędzkiego do Uzarzewa. Tam można podziwiać szachulcowy kościół św. Michała i Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie z ciekawymi eksponatami związanymi z myślistwem. Następnie Szlak przebiega przez Biskupice i prowadzi do Parku Krajobrazowego Promno.

Na trasie znajdują się Pobiedziska, miasteczko z gotyckim kościołem św. Michała. Zbaczając nieco ze szlaku warto też zajrzeć do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego i do Grodu Pobiedziska. Dalej leży Węglewo z drewnianym kościołem z 1818 roku. W Moraczewie można zobaczyć przedpiastowskie grodzisko, a w Dziekanowicach Wielkopolski Park Etnograficzny. Prom pływający z portu wiedzie na wyspę Ostrów Lednicki, na której są pozostałości palatium pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

W Gnieźnie należy odwiedzić gotycką katedrę z relikwiami św. Wojciecha, złożonymi w pięknie zdobionej konfesji oraz jednym z najcenniejszych polskich zabytków – rzeźbionymi Drzwiami Gnieźnieńskimi ze scenami z historii życia Świętego Wojciecha i jego misji ewangelizacyjnej do Prusów – jednego z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce.

Szlak prowadzi też do Trzemeszna i bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a kończy się przy wieży widokowej we wsi Duszno. Wieża (2 km od zabytkowej kuźni) znajduje się na Wale Wydartowskim na najwyższym wzniesieniu Pojezierza Gnieźnieńskiego – 167 m n.p.m.

Piastowski Trakt Rowerowy należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych (interaktywna mapa). Na mapach oznaczony jest skrótem PTR, a w terenie czarnym rowerem na białym tle.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

4/9
Bursztynowy Szlak Rowerowy ma długość 200 km i jest...
fot. pexels

Bursztynowy Szlak Rowerowy

Bursztynowy Szlak Rowerowy ma długość 200 km i jest najciekawszym szlakiem rowerowym wschodniej Wielkopolski. Prowadzi wzdłuż jednego z odgałęzień historycznego traktu handlowego z wybrzeża Morza Bałtyckiego nad Adriatyk, skąd od V wieku p.n.e. na północ Europy przybywali kupcy handlujący bursztynem. Dawniej podróżowano nim konno i na wozach, a dzisiaj to świetny pomysł na rower.

Rozpoczyna się w Sycowie, mieście położonym tuż za południową granicą województwa wielkopolskiego. Wiedzie przez Kobylą Górę, najwyższe wzniesienie w regionie (284 m n.p.m.) i Parzynów z pięknym drewnianym kościółkiem do Ostrzeszowa, w którym warto zobaczyć basztę i fragment średniowiecznych murów obronnych, a także gotycki kościół farny i barokowy klasztor bernardynów. Przez Mikstat, Kotłów i Ołobok szlak prowadzi do Kalisza, uznawanego za najważniejszą osadę na całym starożytnym Szlaku Bursztynowym. W Kaliszu warto zobaczyć nie tylko rynek w ratuszem, piękne kościoły, zespoły klasztorne i basztę z fragmentem murów obronnych, ale także najstarszy w Polsce park miejski.

Interesujące są także: Russów z dworkiem pisarki Marii Dąbrowskiej, Stawiszyn z monumentalnym, gotyckim kościołem i Żychlin z dworem Bronikowskich. W Koninie trzeba zobaczyć romański słup z piaskowca – najstarszy znak drogowy w Polsce, a w pobliskim Licheniu Starym – sanktuarium maryjne.

Trakt kończy się w miejscowości Przewóz, tuż za granicą województwa wielkopolskiego, leżącą przy kanale Warta-Gopło.

Bursztynowy Szlak Rowerowy oznaczony jest na mapach skrótem BSR, a w terenie czarnym znaczkiem roweru na białym tle z zielonym znakiem kierunkowym. Szlak jest częścią Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Jarmark w Gnieźnie. Tłumy mieszkańców na ulicach

Z OSTATNIEJ CHWILI
Jarmark w Gnieźnie. Tłumy mieszkańców na ulicach

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka w Lesznie. Marsz Konfederacji do europarlamentu 2024

Z OSTATNIEJ CHWILI
Krzysztof Bosak i Anna Bryłka w Lesznie. Marsz Konfederacji do europarlamentu 2024

Otwarcie sezonu motocyklowego w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Otwarcie sezonu motocyklowego w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Zobacz również

Runmageddon 2024 w Poznaniu. Zawodnicy pokonywali przeszkody i taplali w błocie

Runmageddon 2024 w Poznaniu. Zawodnicy pokonywali przeszkody i taplali w błocie

Remont pływalni Akwawit w Lesznie zbyt drogi? Odchodzący prezydent odpowiada

GORĄCY TEMAT
Remont pływalni Akwawit w Lesznie zbyt drogi? Odchodzący prezydent odpowiada