5/9
Ziemiański Szlak Rowerowy ma 245 km długości i tworzy pętlę...
fot. pexels

Ziemiański Szlak Rowerowy

Ziemiański Szlak Rowerowy ma 245 km długości i tworzy pętlę w południowej części Wielkopolski, łącząc liczne w tym rejonie dwory i pałace. Zaczyna się w Mosinie i rozdziela się w dwóch kierunkach, skąd można wybrać dowolny kierunek: przez Leszno albo przez Gostyń.

Ziemiański Szlak Rowerowy uznaje się za najbardziej „wielkopolski” spośród tras Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych, a to dlatego, że prowadzi przez tereny krajobrazowo najbardziej charakterystyczne dla wielkopolskiej wsi. W czasie wyprawy można także podziwiać zamki, dworki i pałace – rezydencje należące niegdyś do zamożnych i znaczących wielkopolskich rodów szlacheckich i ziemiańskich.

Szlak prowadzi m.in. przez Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego, Racot ze słynną stadniną koni i klasycystycznym pałacem oraz Kościan, w którym można zobaczyć ratusz, pozostałości murów twierdzy i piękną wieżę ciśnień. Szlak wiedzie przez Osieczną do Leszna i zamku w Rydzynie. Jadąc przez Pakosław, Turew (z barokowym pałacem Chłapowskich) i Krzywiń (z gotyckim kościołem św. Mikołaja) dojeżdża się do pięknego zespołu klasztornego benedyktynów w Lubiniu i skansenu filmowego „Soplicowo”. W Gostyniu warto zobaczyć gotycki kościół św. Małgorzaty i Muzeum Starych Pojazdów, a na pobliskiej Świętej Górze – barokową bazylikę Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. W Pępowie oprócz gotyckiego kościoła z wieżą przypominającą basztę i pałacu Mycielskich warto zobaczyć cenioną hodowlę koni rasy wielkopolskiej. Najdalej wysuniętym miastem na pętli Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego jest Rawicz z XVIII-wiecznym barokowym ratuszem, na którym zachował się pierwszy w Polsce piorunochron.

Na trasie można zobaczyć także drewniane zabytkowe wiatraki, charakterystyczne dla krajobrazu dawnej wielkopolskiej wsi.

Szlak oznaczony jest na mapie skrótem ZSR, a w terenie piktogramem roweru na białym tle i zielonym kierunkowym znakiem turystycznym. ZSR należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

6/9
Szlak rozpoczyna się w Poznańskim Węźle Rowerowym, u zbiegu...
fot. pexels

Szlak Stu Jezior

Szlak rozpoczyna się w Poznańskim Węźle Rowerowym, u zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka. Ma długość niemal 111 km, jego nazwa nawiązuje do malowniczego Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, nazywanego często Krainą Stu Jezior – okolicą która dla wielu jest najpiękniejszym pojezierzem w tej części kraju.

Z Poznania szlak prowadzi do Szamotuł z gotyckim kościołem Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa oraz Muzeum-Zamkiem Górków ze słynną Basztą Halszki. Dalej na trasie ciekawy jest gotycki kościół w Ostrorogu z XV wieku. W Psarskiem warto zobaczyć gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z charakterystyczną kwadratową wieżą, zaś w Białokoszu pałacyk z początku XIX wieku. W Łężeczkach jest punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama jeziora Chrzypskiego, a na szczycie wzniesienia stoi pomnik zwany „Grzybem” – pierwszy pomnik odsłonięty w XXI wieku. Na tym odcinku szlak malowniczo kluczy pomiędzy licznymi jeziorami.

Trasa wiedzie przez Chrzypsko Wielkie, Ryżyn i Jesionki do Sierakowa, gdzie warto zwiedzić kościół NMP Niepokalanie Poczętej i pozostałości zamku Opalińskich. Sieraków jest turystyczną stolicą tego regionu, idealnym punktem wypadowym do Puszczy Noteckiej. Ciekawostką jest leżące nieopodal jezioro Śremskie, którego dno w najgłębszym miejscu znajduje się 6 metrów poniżej poziomu morza (jedyna w Wielkopolsce kryptodepresja).

Szlak kończy się na ul. Piłsudskiego w Międzychodzie, w miejscu styku z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1, wiodącym z Calais we Francji do Sankt Petersburga. Atrakcją Międzychodu jest „laufpompa” – artezyjska studnia głębinowa w centrum miasta z wodą uchodzącą za leczniczą. Międzychód to także duża baza na szlaku wodnym Wielkiej Pętli Wielkopolski, tak więc jest idealnym punktem na zamianę roweru na łódź lub kajak.

Szlak oznaczony jest na mapach skrótem SSJ, a w terenie czarnym rowerkiem na białym tle.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

7/9
Transwielkopolska Trasa rowerowa liczy około 470 km i łączy...
fot. pexels

Transwielkopolska Trasa Rowerowa

Transwielkopolska Trasa rowerowa liczy około 470 km i łączy najdalej wysunięte na północ i południe miejsca Wielkopolski. Według zamysłu twórców umownie została podzielona na dwa odcinki: północny (200 km) i południowy (280 km). Oba mają swój początek w Poznańskim Węźle Rowerowym nad Jeziorem Malta.

Odcinek północny
Północny odcinek TTR wychodzi z Poznania przy jeziorze Kierskim i wiedzie przez Sobotę, Pamiątkowo i Baborówko do Szamotuł, a potem przez Obrzycko, Czarnków i Trzciankę do Piły. Następnie prowadzi przez Jastrowie i Podgaje do Okonka – najdalej na północ wysuniętego miasta Wielkopolski. Podczas takiej wycieczki można zobaczyć pałac w Baborówku z ośrodkiem jeździeckim, Basztę Halszki i Zamek Górków w Szamotułach, kościół i pałac w Obrzycku, świątynie w Trzciance i Czarnkowie oraz pozostałości skoczni narciarskiej. W Pile warto zajrzeć do Domu Staszica, a w Podgajach zobaczyć elektrownię wodną na rzece Gwdzie. Na mecie trasy, kilometr za Okonkiem, można wejść na wieżę widokową znajdującą się na Górze Tecławskiej (191 m n.p.m.).

Odcinek południowy
Z kolei największą atrakcją odcinka południowego jest możliwość wjechania na najwyższe wzniesienia Wielkopolski. Ta część szlaku wychodzi z Poznania w kierunku Tulec z neoromańskim kościołem z sanktuarium maryjnym i prowadzi przez Koszuty do Środy Wielkopolskiej. Później przez Winną Górę, Miłosław i Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy do Jarocina i Pleszewa. Na trasie można zobaczyć także Gołuchów z renesansowym zamkiem i największym w Polsce dworskim parkiem krajobrazowym oraz Kalisz, uznawanym za najstarsze polskie miasto. W drodze na południe zwiedza się także Ostrów Wielkopolski i piękny drewniany pałac myśliwski w Antoninie oraz wjeżdża na najwyższe wzniesienie w regionie – Kobylą Górę (284 m n.p.m.). Trasa kończy się w Siemianicach z neoromańskim kościołem św. Idziego Opata.

Szlak na mapach oznaczony jest skrótem TTR, a w terenie znakiem roweru na białym tle i kolorem zielonym kierunku szlaku. Jest częścią Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

8/9
Nadwarciański Szlak Rowerowy został wytyczony wzdłuż brzegów...
fot. pexels

Nadwarciański Szlak Rowerowy

Nadwarciański Szlak Rowerowy został wytyczony wzdłuż brzegów największej wielkopolskiej rzeki – Warty – tym samym. będąc jednym z najbardziej przyrodniczych szlaków roweorowych w Wielkopolsce. Szlak ma w całości 372 km długości, ale umownie podzielony jest na dwie części: wschodnią (250 km) i zachodnią (122 km) i za początek ich obu można uznać Poznański Węzeł Rowerowy. Podczas jazdy trzeba pamiętać, że trasa prowadzi wzdłuż rzeki, często z dala od większych miejscowości.

Wschodnia część szlaku wiedzie z Poznania przez Mosinę, Rogaliński Park Krajobrazowy i ciekawy rezerwat „Krajkowo”, chroniący starorzecza i nadwarciańskie łęgi. W Śremie i Nowym Mieście nad Wartą warto zobaczyć gotyckie kościoły (w Śremie także barokowy zespół klasztorny), a w Czeszewie kościółek drewniany i szachulcowy budynek dawnej karczmy. Szlak prowadzi przez Żerkowsko-Czeszewski oraz Nadwarciański Parki Krajobrazowe do Konina. Na trasie znajdują się także Koło z ruinami gotyckiego zamku, Chełmno z byłym hitlerowskim obozem koncentracyjnym i Uniejów z gotyckim kościołem i zamkiem – rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich. Metą jest Jeziorsko – największy w Polsce retencyjny zbiornik zaporowy.

Odcinek zachodni wychodzi z Poznania w kierunku Biedruska. Po drodze jest rezerwat Śnieżycowy Jar w okolicach Murowanej Gośliny, Oborniki, Stobnica i Obrzycko. Szlak wiedzie do Wronek a przez Wartosław, Chojno i Bucharzewo dociera do Sierakowa – serca Krainy 100 Jezior. Odcinek zachodni NSR kończy się w Międzychodzie. Zachodni odcinek Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego wiedzie głównie lasami i wśród jezior.

Szlak oznaczony jest na mapach skrótem NSR, a w terenie czarnym rowerkiem na białym tle z niebieskim znakiem kierunkowym. NSR należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych.

Sprawdź trasę szlaku TUTAJ.

Sprawdź kolejne polecane trasy -->

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Tu nie muszą jechać za miasto, żeby zobaczyć rzepak. Kwitnie w Warszawie!

Tu nie muszą jechać za miasto, żeby zobaczyć rzepak. Kwitnie w Warszawie!

Bayer Leverkusen znów to zrobił! Zespół Xabiego Alonso jest nieprawdopodobny!

Bayer Leverkusen znów to zrobił! Zespół Xabiego Alonso jest nieprawdopodobny!

Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Kto może w nim uczestniczyć?

Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Kto może w nim uczestniczyć?

Zobacz również

Tu nie muszą jechać za miasto, żeby zobaczyć rzepak. Kwitnie w Warszawie!

Tu nie muszą jechać za miasto, żeby zobaczyć rzepak. Kwitnie w Warszawie!

Młoda Wielkopolanka ma wielkie serce. Dostała prezenty, przekazała potrzebujacym!

Młoda Wielkopolanka ma wielkie serce. Dostała prezenty, przekazała potrzebujacym!