1 z 9
Przewijaj galerię w dół
W historii Zbawienia Herodowie odegrali znaczącą rolę, choć...
fot. Autor obrazu: Giovanni Fattori

W historii Zbawienia Herodowie odegrali znaczącą rolę, choć najważniejszy z Herodów - Herod Wielki - nie zetknął się bezpośrednio z chrześcijaństwem, a jedynie z jego zapowiedzią w postaci zainicjowanej przez siebie rzezi niewiniątek. Od Heroda Wielkiego zacznijmy tę opowieść. ZOBACZCIE NASZĄ GALERIĘ [NAWIGACJA ZA POMOCĄ STRZAŁEK]

2 z 9
Pojawił się na scenie dziejowej, gdy ok. 40 roku p.n.e....
fot. Domena publiczna/Wikipedia

Herod Wielki, czyli król okrutnik

Pojawił się na scenie dziejowej, gdy ok. 40 roku p.n.e. został - decyzją senatu rzymskiego - mianowany królem Judei, odległego skrawka imperium. Zaraz potem, ponoć wbrew swojej woli, został wmieszany w awanturę między Antoniuszem o Oktawianem. W bitwie pod Akcjum stał po stronie tego pierwszego, ale po przegranej szybko ukorzył się przed drugim. Dzięki temu zachował władzę w Judei, a także to, co wcześniej zabrała mu Kleopatra.

Już z tego widać, ze Herod był władcą sprytnym i zręcznym w politycznych kombinacjach. A także dobrym budowniczym. To jemu przypisuje się wybudowanie portu w Cezarei, twierdzy Antonia, rozbudowę tzw. Drugiej Świątyni w Jerozolimie. Zostawił po sobie imponującą gromadkę dzieci, bo i żon miał sporo - wedle obliczeń równą dziesiątkę.

Zdumiewa zatem ewangeliczna opowieść o tym, że był inicjatorem rzezi niewiniątek. Co prawda pisze o tym jedynie św. Mateusz, ale dosyć przekonująco: „Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch (...). Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: >>Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma<<” (Mt, 2,16-18).

Nie tylko mord na niemowlakach obciąża konto Heroda, zamordował też swego pierworodnego syna Antypatra , jedną ze swoich żon, oraz jej synów, brata i matkę. Tę ostatnią w w sposób okrutny, skazując na śmierć głodową. Zapisy ewangelisty potwierdzają dziś opinie lekarzy, że Herod stał się legendarnym okrutnikiem w wyniku choroby psychicznej spowodowanej nieuleczalna w owym czasie chorobą nerek. Zmarł prawdopodobnie w 4 roku przed Chrystusem, przeżywszy ok. 70 lat, czyli osiągnął wiek sędziwy.

3 z 9
Co się stało, gdy Herod Wielki wyzionął ducha? Jego synowie...
fot. Classical Numismatic Group, Inc./CC BY-SA 3.0

Herod Archelaos: wygnany do Galii

Co się stało, gdy Herod Wielki wyzionął ducha? Jego synowie wzięli się za łby w walce o władzę i spadek. Największe szanse miał Herod Archelaos (ok. 27 p.n.e. - ok. 6 n.e.), którego wedle przekazu ojciec namaścił na rządcę Judei. Rządzący wtedy w Rzymie Oktawian August zmienił jednak to zarządzenie i mianował Archelaosa jedynie etnarchą, czyli rodzajem kacyka, a gdy ten okazał się okrutnikiem i sadystą, skazał na wygnanie do Galii. W galijskich ostępach prawdopodobnie nieszczęśnik dokonał żywota.

W Nowym Testamencie Archelaos wspomniany jest tylko raz - w Ewangelii Mateusza. Gdy umarł Herod Wielki przebywającemu na wygnaniu w Egipcie Józefowie przyśnił się anioł zapowiadając jego powrót do Izraela. Józef jednak usłyszawszy w drodze, że w Judei szaleje Archelaos, postanowił schronić się na jakiś czas w Galilei.

Ale nie brak teologów, którzy cienia Archelaosa dopatrują się też w jednej z przypowieści Chrystusa, tej o minach: „Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić (...) Ale jego współobywatele wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: >>Nie chcemy, żeby ten królował nad nami<<. Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił (…) rzekł: >>Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach<<”. (Łk, 19, 11-28).

Na zdjęciu: Monety z czasów Heroda Archelaosa

4 z 9
Kolejny syn Heroda Wielkiego, tetrarcha Galilei i Parei (22...
fot. James Tissot - Online Collection of Brooklyn Museum; Photo: Brooklyn Museum/Domena publiczna

Herod Antypas: zabójca Chrzciciela

Kolejny syn Heroda Wielkiego, tetrarcha Galilei i Parei (22 p.n.e. - 39 n.e.), który jest częstym gościem na kartach biblijnych. Odziedziczył po ojcu talent do budowania - dzięki niemu powstały miasta Sefforis, Liwias (Betharamfta), a także wzniesiona w stylu hellenistycznym Tyberiada.

Największym nieszczęściem Antypasa była niewiasta zwana Herodriadą, którą odbił swojemu bratu. To ona, wykorzystując córkę Salome, namówiła go do aresztowania i uśmiercenia Jana Chrzciciela. Pisze ewangelista: „Zaraz też wróciła do króla i powiedziała: >>Chcę, żebyś mi natychmiast dał na półmisku głowę Jana Chrzciciela!<<. Zasmucił się król bardzo, ale ze względu na przysięgę i gości nie chciał jej odmówić. Zaraz też posłał kata, aby przyniósł głowę Jana. Ten poszedł i w więzieniu ściął mu głowę. Potem przyniósł ją na półmisku i podał dziewczynie, a ona oddała ją swojej matce. Kiedy uczniowie Jana dowiedzieli się o tym, przyszli, zabrali jego zwłoki i złożyli w grobie”.

Ale pokolenia chrześcijan znają Antypasa z mało chwalebnej roli, jaką odegrał przy śmierci Chrystusa. „Na widok Jezusa Herod bardzo się ucieszył. Od dawna bowiem chciał Go ujrzeć, ponieważ słyszał o Nim i spodziewał się, że zobaczy jaki znak, zdziałany przez Niego. Zasypał Go też wieloma pytaniami, lecz Jezus nic mu nie odpowiedział. Arcykapłani zaś i uczeni w Piśmie stali i gwałtownie Go oskarżali. Wówczas wzgardził Nim Herod wraz ze swoją strażą; na pośmiewisko kazał ubrać Go w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata. W tym dniu Herod i Piłat stali się przyjaciółmi. Przedtem bowiem żyli z sobą w nieprzyjaźni” (Łk, 23, 8-12).

Swoją polityczną karierę Aherod Antypas zakończył, gdy cesarz Kaligula wygnał go z jego włości. Pojechał prosić go o łaskę, ale władca pozostał nieubłagany. Królestwo i tytuł Antypasa przypadły Agryppie I.

Pozostały jeszcze 4 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

TYLKO U NAS
Poznaliśmy Menedżerów Roku 2024 Województwa Śląskiego. Oni budują przyszłość regionu

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Polscy projektanci znowu zachwycili pomysłami. O tym hotelu mówią wszyscy

Zobacz również

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Iga Świątek na zakręcie kariery. Frustracja, toalety, Daria Abramowicz. I jeszcze to

O TYM SIĘ MÓWI
Iga Świątek na zakręcie kariery. Frustracja, toalety, Daria Abramowicz. I jeszcze to