
Susza to jednak największe wyzwanie dla wielkopolskich rolników. Niektórzy więc poszukują innych odmian roślin, zmieniają system uprawy. - Zmienią się zabiegi uprawne, na te które ograniczają straty wody. Np. będzie stosowana technologia upraw bez pługa. Niestety, na niektóre zmiany mogą pozwolić sobie tylko droższe gospodarstwa. Tych mniejszych nie będzie stać na zakup maszyn do np. uprawy pasowej – zauważa Kornel Pabiszczak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Czytaj dalej --->

- Zmieni się także dobór roślin. Siew będzie odbywał się tych odmian, które lepiej wykorzystują wodę, które potrzebują ją mniej. Wrócą stare gatunki, jak proso czy sorgo, popularne w krajach, gdzie są wysokie temperatury – zwiastuje Kornel Pabiszczak.
Czytaj dalej --->

Susza dotyka także lasy i zieleń miejską. Susza w połączeniu z falą upałów spowodowała, że świerka na terenie lasów poznańskiej dyrekcji już nie ma. Cierpią również królowa naszych lasów – sosna wraz z ich królem – dębem, w wielu miejscach usychają.
Czytaj dalej --->

Jeszcze kilka lat temu w lasach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu co 20. spośród wycinanych drzew było obumarłe z powodu suszy. Drzewa takie nazywane są „posuszem” i stanowiły one 5 proc. pozyskiwanego przez leśników drewna. - W zeszłym roku posusz stanowił 25 proc., czyli co czwarte wycinane przez nas drzewo było obumarłe z powodu suszy - mówią leśnicy.
Czytaj dalej --->