MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tam oszczędzanie jest proste! Studenci z Politechniki Lubelskiej zaprojektowali osiedle domów

Anna Paszkowska
Łukasz Jędrzejewski | SAF PL
Rachunki za wodę nie muszą przyprawiać o ból głowy. Nie musimy bać się powodzi błyskawicznych, które niedawno dotknęły Dubaj. Możemy też troszczyć się o środowisko. Takie wnioski przedstawili studenci Politechniki Lubelskiej, którzy zaprojektowali osiedle domów jednorodzinnych pod Lublinem.

Oszczędzanie i dbanie o środowisko w domu

Zadaniem studentów z Klubu Dyskusyjnego „For&Against” było stworzenie projektu osiedla domów jednorodzinnych, które jest przyjazne dla środowiska i pomaga zwalczać skutki zmian klimatycznych. W swojej pracy zastosowali zielone dachy, czyli dachy z roślinami, ogrody deszczowe, które pomagają chłonąć deszczówkę, beton wodoprzepuszczający oraz system zbierania deszczówki. Żeby wyniki badań nie były czysto teoretyczne osiedle, „zbudowano” na działce znajdującej się w Ożarowie (pow. lubelski). Studenci zbadali ziemię i zmierzyli jak szybko woda przenika przez glebę. Rejestrowali też ilość deszczu spadającego na teren oraz prędkość parowania.

– Prace były prowadzone w konkretnym miejscu, ale odzwierciedlają sytuację w okolicach praktycznie całego Lublina – opowiada prof. Grzegorz Łagód, opiekun „For&Against”.

Następnie studenci opracowali najkorzystniejszy układ budynków, w którym rozmieścili m.in. instalacje używające deszczówkę np. do spłukiwania toalet. Powstały też zbiorniki do magazynowania wody wykorzystywanej do podlewania zieleni i utrzymania czystości obiektów.

– Praca studentów pokazuje, jak ważne jest myślenie o przyszłości w kontekście środowiska. Dzięki ich badaniom dowiadujemy się, że możemy tworzyć osiedla, które są nie tylko piękne i wygodne, ale także pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi. To świetny przykład na to, jak studenci mogą wpływać na naszą przyszłość poprzez innowacyjne pomysły i naukę – zaznacza opiekun projektu prof. Marcin Widomski z Wydziału Inżynierii Środowiska.

Kto wziął udział w pracach?

W projekcie wzięli udział: Joanna Czerpak, inż. Aleksandra Kozłowska, mgr inż. Michał Staniszewski, Bartosz Bomba oraz inż. Agata Bober.

– Nasz projekt jest innowacyjny i wpisuje się w zrównoważony rozwój życia. W przeciwieństwie do wielu rozwiązań wykonywanych w tej chwili wykorzystujemy wodę opadową i ponownie wprowadzamy ją do użytku dzięki czemu wykorzystujemy mniej wody z wodociągu – mówi studentka inż. Aleksandra Kozłowska, uczestniczka projektu. – Na szczęście obserwujemy już wzrost zainteresowania zieloną architekturą. Są to też rozwiązania coraz bardziej dostępne, a co za tym idzie także coraz tańsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski