1 z 22
Przewijaj galerię w dół
Rośliny modne w czasach PRL-u znów są na topie. Wyglądają...
fot. BronaBlum/unsplash.com

Monstera

Rośliny modne w czasach PRL-u znów są na topie. Wyglądają pięknie i są łatwe w uprawie.

2 z 22
Sukulenty są obecnie niezwykle popularne i dostępne w...
fot. IngaTihonova (123RF)

Aloes

Sukulenty są obecnie niezwykle popularne i dostępne w dziesiątkach przeróżnych, często zadziwiających, gatunków i odmian. Kiedyś przedstawiciele tej grupy roślin byli zdecydowanie nieliczni, a jednym z podstawowych gatunków był aloes zwyczajny. W domach wykorzystywano nie tylko walory ozdobne tej rośliny, lecz także jej właściwości lecznicze (w szczególności na dolegliwości skórne).

Aloesy są łatwe w uprawie. Wystarczy zapewnić im dużo światła oraz niewiele wody, a także przepuszczalną ziemię. Bardzo im odpowiada, kiedy zimą mają niższą temperaturę niż latem. Poza aloesem zwyczajnym, obecnie uprawia się również m.in. aloes drzewiasty oraz ościsty.

3 z 22
Gałązki asparagusa były niemal obowiązkowym przybraniem...
fot. Katarzyna Laszczak

Asparagusy

Gałązki asparagusa były niemal obowiązkowym przybraniem wiązanek kwiatów, ale były też uprawiane w doniczkach. Te rośliny mają kilka atrakcyjnych gatunków, które bez trudu kupimy również dzisiaj.

Szczególnie popularny był asparagus gęstokwiatowy (odmiana Sprengeri) o długich, zwisających pędach oraz asparagus pierzasty o wzniesionym pokroju i delikatnych „igiełkach”. Obecnie warto też zwrócić uwagę na odmianę asparagusa gęstokwiatowego zwaną „Meyeri” o wzniesionych pędach i bardzo gęstych gałęziakach (botanicznie to, co bierzemy za liście asparagusów to twór zwany właśnie gałęziakami, natomiast liście są przekształcone w nieduże, ale mocne ciernie, z którymi do czynienie miał każdy, kto uprawiał asparagus lub dostawał bukiet nim przybrany). Asparagusy mają drobne, białe kwiaty, niekiedy wytwarzają też kuliste owoce.

Asparagusy wymagają jasnego miejsca, ale z rozproszonym światłem oraz regularnego podlewania i dość wysokiej wilgotności powietrza (lubią zraszanie).

4 z 22
Azalie doniczkowe (czyli azalie indyjskie oraz japońskie) to...
fot. Truk (pixabay.com)

Azalie doniczkowe

Azalie doniczkowe (czyli azalie indyjskie oraz japońskie) to niewielkie krzewy – dorastają do ok. 30 cm wysokości. Ich wielką ozdobą są liczne, dość duże kwiaty, które pojawiają się zimą. Są one w różnych kolorach – głównie odcieniach różu, czerwieni, białe (obecnie – również dwubarwne). Dodatkową zaletą jest to, że azalie doniczkowe kwitną zimą.

Azalie były kiedyś bardzo popularne. Tym bardziej, że warunki, które panowały w domach kiedyś, odpowiadały im bardziej niż obecne. Chodzi przede wszystkim i temperatury i ich zróżnicowanie. Nawet w mieszkaniach, które miały centralne ogrzewanie, okna ze zwykłymi szybami znacznie bardziej wychładzały się zimą. A azalie nie lubią zbyt wysokich temperatur. Wystarczyło je więc regularnie podlewać, żeby co roku cieszyć się ich kwiatami.

Pozostało jeszcze 17 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Trwa pogrzeb papieża Franciszka. Ojca Świętego żegnają królowie i prezydenci

Trwa pogrzeb papieża Franciszka. Ojca Świętego żegnają królowie i prezydenci

Niesamowite odkrycie na terenie dawnego klasztoru na Dolnym Śląsku. Co znaleziono?

Niesamowite odkrycie na terenie dawnego klasztoru na Dolnym Śląsku. Co znaleziono?

Tak wygląda polski elektryczny mikrodostawczak. Zadebiutował w Katowicach

Tak wygląda polski elektryczny mikrodostawczak. Zadebiutował w Katowicach

Zobacz również

Kiedy rewitalizacja EC Szombierki? Na EKG padła deklaracja prezesa Grupy Arche

Kiedy rewitalizacja EC Szombierki? Na EKG padła deklaracja prezesa Grupy Arche

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe