5/8
Bostonka to kolejna choroba wirusowa wywoływana przez wirusa...
fot. Jikaboom/gettyimages.com

Bostonka

Bostonka to kolejna choroba wirusowa wywoływana przez wirusa Coxsackie A16, na którą dzieci często chorują. Jest to jej potoczne określenie, a właściwie jest to choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, nazywana także zespołem ręka, noga, buzia (od ang. hand, foot, and mouth syndrome — HFM). Bostonka łatwo rozprzestrzenia się w żłobkach i przedszkolach. Objawia się drobną wysypką na dłoniach i stopach oraz owrzodzeniem jamy ustnej. Towarzyszy jej gorączka, osłabienie apetytu i złe samopoczucie.

Rodzic może zarazić się bostonką od dziecka poprzez kontakt z wydzielinami malucha takimi jak ślina czy kał. Dlatego szczególnie w przypadku małych dzieci, aby uniknąć zakażenia należy zachować szczególną higienę podczas zmiany pieluszki czy karmienia dziecka.

6/8
Szkarlatyna, inaczej płonica jest chorobą bakteryjną...
fot. Marina Demidiuk/gettyimages.com

Szkarlatyna

Szkarlatyna, inaczej płonica jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez paciorkowce typu A (Streptococcus pyogenes), które powodują również zachorowanie na anginę ropną. Szkarlatynę można początkowo pomylić z bostonką, ponieważ w przypadku tej choroby również występuje bardzo drobna wysypka. Jest ona jednak zlokalizowana w innych miejscach na ciele, ponieważ pojawia się w najcieplejszych rejonach, czyli na brzuchu, w pachwinach, w okolicy łokci i kolan. Zmiany natomiast nie pojawiają się w tzw. trójkącie Fiłatowa tzn. w obszarze na twarzy między nosem, ustami a brodą. W tym miejscu skóra pozostaje blada, ale wokół niego pojawia się wyraźny rumień (głównie na policzkach).

Chorobie towarzyszy ból gardła, wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i migdałków oraz biały nalot na języku, który w ok. 4-5 dobie staje się żywoczerwony z powiększonymi brodawkami i określany jest jako tzw. malinowy język.

7/8
Wszawica (pediculosis), zwana inaczej pedikulozą to choroba...
fot. Srisakorn/gettyimages.com

Wszawica

Wszawica (pediculosis), zwana inaczej pedikulozą to choroba pasożytnicza wywoływana przez wszy. Te małe owady o wielkości kilku milimetrów żywią się krwią i bytują na owłosionej skórze głowy. Wszy głowowe bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w dużych skupiskach dzieci, a więc w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach czy na koloniach.

Wszawica objawia się głównie swędzeniem skóry głowy, ukłucia owadów powodują także zaczerwienienie skóry. Na skutek drapania może dojść do podrażnienia skóry, zakażeń oraz powstawania nadżerek lub ropni. Niestety bardzo łatwo zarazić się od dziecka wszawicą. Pojedyncze pasożyty są trudne do wykrycia zwłaszcza w przypadku długich włosów. Już jedna samica jest w stanie złożyć do 300 jaj, które są niemal przezroczyste i przyczepiane do włosów specjalną substancją nierozpuszczalną w wodzie. Z gnid już po ok. 8 dniach wykluwają się młode wszy.

Jeśli więc dziecko przyniesie ze żłobka czy przedszkola wszy leczeniu powinna poddać się cała rodzina. Stosuje się wtedy specjalne płyny lub szampony na wszy, a włosy wyczesuje gęstym grzebieniem. Kurację należy powtórzyć. Trzeba również uprać i wyprasować żelazkiem o temp. 60 st. C pościel, ręczniki, ubrania, a nawet tekstylne zabawki.

8/8
Grypa żołądkowa, potocznie zwana jelitówką lub grypą...
fot. Antonio_Diaz/gettyimages.com

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa, potocznie zwana jelitówką lub grypą jelitową to nieżyt żołądkowo-jelitowy wywoływany głównie przez wirusy, ale też bakterie i pierwotniaki. Jest ona bardzo częstą infekcją występującą zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jelitówka nazywana jest często również „trzydniówką”, ponieważ zwykle trwa 1-3 dni, a jej objawy ustępują po tym czasie samoistnie. Jednak może ona również trwać dużo dłużej, a jej objawy takie jak bóle brzucha, biegunka, mdłości, wymioty, gorączka, silne zmęczenie są bardzo nieprzyjemne i wyczerpujące.

W leczeniu jelitówki najważniejsze jest nie dopuszczenie do odwodnienia. Należy więc dużo pić najlepiej wodę lub herbatki ziołowe (mięta, rumianek) małymi porcjami, aby nie wywoływać wymiotów. Można również stosować elektrolity i jeść lekkostrawne posiłki.

Polecamy

Usyk – Fury. Walka godna pojedynku stulecia. Znamy absolutnego mistrza świata [WIDEO]

Usyk – Fury. Walka godna pojedynku stulecia. Znamy absolutnego mistrza świata [WIDEO]

Tragiczna powódź. "Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło"

Tragiczna powódź. "Nie możemy powiedzieć, że najgorsze już przeszło"

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Zobacz również

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Pięć osób, w tym dwoje dzieci rannych w wypadku. Przyleciał śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie

Joanna Scheuring-Wielgus w Koninie