
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Podobnie, urząd pracy odmówi wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy pracownik zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. W takiej sytuacji dopiero po 90 dniach od daty rejestracji w urzędzie pracy nabywa się prawo do świadczenia.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w ciągu 6 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy umowa została rozwiązana za porozumieniem stron, ale jako powód wskazano jedną z okoliczności wymienionych w art. 75 ust. 1 pkt 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Kiedy zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany mimo porozumienia stron?
Zasiłek dla bezrobotnych zostanie przyznany, jeżeli porozumienie stron nastąpiło z powodu:
- upadłości firmy,
- likwidacji pracodawcy,
- zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
- rozwiązania stosunku pracy,
- rozwiązania stosunku służbowego za wypowiedzeniem,
- zmiany miejsca zamieszkania.

Zwolnienie dyscyplinarne
Jeżeli pracownik został zwolniony z własnej winy, dopiero po 180 dniach od daty rejestracji w urzędzie pracy będzie mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych. W praktyce zasiłek może nie zostać przyznany w ogóle, ponieważ okres oczekiwania na zasiłek skraca czas, w którym można pobierać świadczenie.

Zbyt długie przerwy w zatrudnieniu
Ponieważ urząd pracy bierze pod uwagę 18 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie statusu bezrobotnego, nie trzeba mieć zachowanej ciągłości zatrudnienia. Jeżeli jednak przerwy w zatrudnieniu były długie, urzędnicy mogą zakwestionować prawo do zasiłku.