
UDERZANIE OTWARTĄ DŁONIĄ W SZYJĘ
Tego gestu nie trzeba tłumaczyć nikomu w Polsce, ale też w Europie Wschodniej. Lepiej jednak w ten sposób nie zapraszać do picia alkoholu Włocha – dla niego ten gest oznacza gilotynę i może zostać odebrany jako grożenie śmiercią.

VICTORIA
Dla nas ten gest jest oczywisty w wymowie – oznacza zwycięstwo. Chociaż odczytuje się go także w innych częściach świata, musimy z nim uważać m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii oraz Nowej Zelandii. Jeśli wykonamy ten gest, kierując wierzch dłoni w stronę odbiorcy, poważnie go obrazimy. Tam taki gest ma jeszcze mocniejsze znaczenie niż wyciągnięty środkowy palec...

OTWARTA DŁOŃ
W USA oraz w niektórych częściach Europy ten gest ma na celu pojednanie lub uspokojenie rozmówcy. Na pewno jednak nie uspokoimy nim Greka, który odbierze go jako poważną zniewagę. Otwarta dłoń nie jest też gestem pojednania w krajach arabskich – tam jednak możemy używać jej na bazarach, by dać znać nagabującym nas sprzedawcom, że nie jesteśmy zainteresowani ich towarami.

KRĘCENIE I KIWANIE GŁOWĄ
U nas to proste – kręcimy głową z prawej w lewą stronę i na odwrót na „nie”, a kiwamy z góry na dół i na odwrót na „tak”. Zagranicą warto jednak nie ograniczać się do takich gestów, bo możemy zostać opacznie zrozumiani. W części Indii, Turcji i Iranie, a także w Bułgarii i byłych krajach bałkańskich jest bowiem odwrotnie – kręcenie głową oznacza zgodę, zaś kiwanie – przeczenie.