
TOP 10 paragrafów na uciążliwego sąsiada. Zobacz jakie masz prawa!
Wolnoć, Tomku, w swoim domku. Wielu lokatorów wychodzi z przeświadczenia, że w swoich mieszkaniach mogą robić, co im się żywnie podoba. Przepisy prawne stanowią jednak coś innego. Gdy działania sąsiada są uciążliwe i wpływają bezpośrednio na współmieszkańców, mają oni prawo wnioskować o interwencję do służb, nawet jeśli sprawa dotyczy korzystania z własnościowego mieszkania.
Co zrobić z sąsiadem, który za głośno słucha muzyki? Rozmowy nie pomagają, a administracja rozkłada ręce? Zobacz przepisy, które to regulują, na kolejnych slajdach.

1. Sąsiad Janko Muzykant
Kodeks wykroczeń
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. Sąsiad działkowiec
Kodeks cywilny
Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego
prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie
z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno- gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

3. Sąsiad donosiciel
Kodeks karny
Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.