20 lat Polski w Unii Europejskiej: netto Polska zyskała 161,6 mld euro

PAP
65 proc. otrzymanych funduszy euro przeznaczono na realizację projektów w ramach polityki spójności, skupiając się głównie na poprawie infrastruktury transportowej, energetycznej i społecznej
65 proc. otrzymanych funduszy euro przeznaczono na realizację projektów w ramach polityki spójności, skupiając się głównie na poprawie infrastruktury transportowej, energetycznej i społecznej fot. CROPIX/SIPA/SIPA/East News
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że łączny bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej to 161,6 mld euro netto. Suma ta jest efektem potrącenia składek członkowskich od kwoty wsparcia otrzymanego przez Polskę z UE w ciągu ostatnich 20 lat. Większość środków finansowych pochodziła z polityki spójności.

Spis treści

Od momentu przystąpienia do UE 1 maja 2004 roku do końca grudnia 2023 roku, Polska otrzymała od Unii Europejskiej łączną kwotę 245,5 mld euro - informuje Ministerstwo Finansów w raporcie "20 lat Polski w Unii Europejskiej". Po odliczeniu składek członkowskich, które wyniosły 83,7 mld euro, Polska uzyskała netto 161,6 mld euro.

Polska największym beneficjentem transferów z unijnego budżetu

W raporcie czytamy, że "w analizowanym okresie środki unijne stanowiły około 2,1 proc. PKB Polski. Mimo to, były one niższe niż napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), który w latach 2003-2020 osiągnął średnio około 3,4 proc. PKB. Polska, będąc największym beneficjentem transferów z unijnego budżetu w 2021 roku (13,3 proc. transferów brutto), w porównaniu do innych krajów UE, zajmowała niższe pozycje pod względem transferów na mieszkańca oraz w stosunku do PKB".

Ponadto, 65 proc. otrzymanych funduszy przeznaczono na realizację projektów w ramach polityki spójności, skupiając się głównie na poprawie infrastruktury transportowej, energetycznej i społecznej. Kolejne 30 proc. środków Polska otrzymała z tytułu wspólnej polityki rolnej. Z tej puli 2/3 przeznaczono na płatności bezpośrednie dla rolników, a 1/3 na rozwój produkcji rolnej i tworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich.

Unijne pożyczki i emisja obligacji przez UE

Dodatkowo, dzięki reformom sądownictwa na początku 2024 roku, Polska uzyskała dostęp do dodatkowych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy - 25 mln euro w formie dotacji i 35 mld euro w formie pożyczek preferencyjnych. Te środki mają wspierać odbudowę gospodarki po pandemii i zwiększyć jej odporność na przyszłe kryzysy.

W ostatnich latach, szczególnie po Brexicie, znaczenie zyskały unijne pożyczki i emisja obligacji przez UE. Program SURE i preferencyjne pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy stanowią prawie 60 proc. środków z polskiego KPO - informuje raport "Polska 20 lat w UE: Instytucje ważniejsze od funduszy" przygotowany przez Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim S.A.

Dynamiczny wzrost inwestycji bezpośrednich

Raport podkreśla również, że przystąpienie do UE uczyniło Polskę atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych. Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich wzrosła z 67 mld euro na koniec 2004 roku do 360 mld euro na koniec 2023 roku. Wzrost wartości aktywów zagranicznych w posiadaniu polskich podmiotów, z 63 do 439 mld euro, świadczy o dynamicznym wzroście inwestycji bezpośrednich, z 6 do 91 mld euro.

Dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych umożliwił Polsce import nowoczesnych technologii i know-how, zwiększając stopę inwestycji. Po 20 latach członkostwa w UE, Polska jest gospodarką silnie zintegrowaną z rynkiem międzynarodowym, co odzwierciedla wartość aktywów i pasywów zagranicznych w relacji do PKB, które na koniec 2023 roku wyniosły odpowiednio 58,7 proc. oraz 91,6 proc. PKB. Ekonomiści ING przewidują dalsze wzmacnianie powiązań kapitałowych, szczególnie w zakresie inwestycji bezpośrednich polskich podmiotów za granicą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu