Dokument przewiduje, że Ukraina powinna otrzymać konsultacje w ciągu 24 godzin po potencjalnej agresji na ten kraj. Jednak, jak zauważa „Die Welt”, umowa wyklucza bezpośredni udział żołnierzy UE w operacjach bojowych przeciwko Rosji. Bruksela obiecuje Ukrainie stałe dostawy broni śmiercionośnej i nieśmiercionośnej, dalsze szkolenie żołnierzy, pomoc w reformowaniu sektora bezpieczeństwa, wsparcie w rozminowywaniu kraju oraz współpracę w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym i cyberatakom.
Wsparcie finansowe
Dokument przewiduje również, że wielkość funduszu pomocowego dla Ukrainy osiągnie 5 miliardów euro w 2024 roku. Może on być dalej zwiększany w zależności od potrzeb ukraińskiej armii i możliwości krajów UE.
„Unia Europejska i jej państwa członkowskie odgrywają kluczową rolę w natychmiastowym i długoterminowym bezpieczeństwie i stabilności Ukrainy poprzez pomoc wojskową, cywilną, humanitarną, finansową, handlową i gospodarczą, zakwaterowanie przesiedleńców, wsparcie reform, odbudowy i przebudowy, a także poprzez środki ograniczające i wsparcie dyplomatyczne” - czytamy w dokumencie.
Podziały w UE
Według „Die Welt”, jak dotąd tylko siedem państw UE zgodziło się zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa: Niemcy, Dania, Francja, Włochy, Finlandia, Holandia i Łotwa. Kolejnych osiem krajów odmawia zawarcia umów: Słowacja, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Cypr, Irlandia, Austria i Malta. Obecnie Bruksela omawia warunki umowy z Kijowem, dokument ma zostać podpisany nie później niż na początku lipca. Oczekuje się, że gwarancje te pozostaną w mocy do czasu przystąpienia Ukrainy do UE i NATO.
źr. Die Welt, Radio Swoboda
