
Mieszkanie komunalne
Co trzeba zrobić, by dostać mieszkanie komunalne?
Jeśli spełniamy warunki starania się o lokal socjalny, trzeba złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty (wniosek i wymagane załączniki). Najczęściej są to:
- wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z gminnego zasobu mieszkaniowego;
- zaświadczenia o dochodach brutto za rok kalendarzowy poprzedzający złożenie wniosku lub udokumentowanie braku dochodów osób w rodzinie wnioskodawcy (wraz z zasiłkiem rodzinnym i alimentami)
- potwierdzona przez wynajmującego powierzchnia pokoi w zajmowanym przez wnioskodawcę lokalu mieszkalnym;
- zaświadczenie dotyczące informacji o osobach zameldowanych w lokalu;
- oświadczenie o nie posiadaniu praw do innego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości.
Czytaj dalej o warunkach przyznawania mieszkania socjalnego >>>

Mieszkanie socjalne
Kto może dostać mieszkanie socjalne?
Mieszkanie socjalne w pierwszej kolejności przysługuje osobom, które mieszkają w budynkach stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia lub przeznaczonych do rozbiórki (np. pod inwestycje), albo osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji życiowej (kobiety ciężarne, dzieci, osoby obłożnie chore,
bezrobotne, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej). Mowa tutaj o osobach, które są całkowicie pozbawione dochodu, albo ich dochód jest bardzo niski mieszkanie socjalne przeznaczone jest więc dla najuboższych.

Mieszkanie socjalne
Co trzeba zrobić, by dostać mieszkanie socjalne?
Osoby, które spełniają wymagane kryteria, mogą się starać o mieszkanie socjalne. By to zrobić, trzeba złożyć właściwy wniosek, uzasadnić go, udowadniając, że spełnia się wymogi i załączyć wymagane dokumenty. Najczęściej jest to zaświadczenie o wysokości dochodów.

Należy pamiętać, że tryb przyznawania mieszkań socjalnych i komunalnych może się różnić w zależności od miejsca naszego zamieszkania. Dlatego najlepiej udać się do urzędu gminy, by uzyskać kompletne informacje.