
Zjednoczone stany miłości
reż. Tomasz Wasilewski
Jest początek roku 1990. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuje się ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowa rzeczywistość budzi w nich lęk, ale też wyzwala tłumione pragnienia.
Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w miłości niemożliwej do spełnienia. Nauczycielka rosyjskiego Renata jest zafascynowana sąsiadką Marzeną, prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, to dyrektorka szkoły i sekretna kochanka ojca jednej z uczennic.
scenariusz: Tomasz Wasilewski
obsada: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomek Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat, Marcin Czarnik, Jędrzej Wielecki, Julia Chętnicka, Małgorzata Majerska, Lech Łotocki
Zobacz też: Wrażenia po premierze filmu "Smoleńsk" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Zaćma
reż. Ryszard Bugajski
Mało znany epizod z życia stalinowskiej zbrodniarki, pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa Julii Brystigerowej. Nazywano ją Krwawą Luną, gdyż w czasie przesłuchań pastwiła się nad aresztowanymi z niebywałym okrucieństwem.
W początkach lat 60. Brystygierowa pojawia się w podwarszawskim Zakładzie dla Ociemniałych, gdzie bywa często Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Jego uwięzienie przez komunistyczne władze w latach 1953-1956 nadzorowała właśnie Brystigerowa. Teraz chce koniecznie spotkać się z Prymasem...
reżyseria Ryszard Bugajski
scenariusz: Ryszard Bugajski
obsada: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Bartosz Porczyk, Marek Kalita, Kazimierz Kaczor, Sławomir Orzechowski, Marcin Troński, Krzysztof Ogłoza, Barbara Bursztynowicz, Jacek Bursztynowicz, Olga Bołądź
Zobacz też: Wrażenia po premierze filmu "Smoleńsk" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Wszystkie nieprzespane noce
reż. Michał Marczak
Portret współczesnych dwudziestolatków. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się planem zdjęciowym, na którym powstała intymna opowieść o młodych ludziach. Kamera Michała Marczaka żywi się tym, co jest esencją ich życia.
Zabawa nocą do utraty tchu, intensywne stany zakochania, pożądania i samotności, rozmowy o rzeczach błahych i najistotniejszych, upojenie alkoholem i miłością, emocjonalny tygiel. „Wszystkie nieprzespane noce” to hołd złożony młodości nieprzewidywalnej i dynamicznej, ale równie często zagubionej i bojącej się jutra.
reżyseria Michał Marczak
scenariusz: Michał Marczak
obsada: Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza, Eva Lebeuf
Zobacz też: Wrażenia po premierze filmu "Smoleńsk" na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Wołyń
reż. Wojtek Smarzowski
Mała wioska w południowo-zachodniej części Wołynia, zamieszkała przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Rok 1939. Zosia Głowacka jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Jednak ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci.
Życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwa polowanie i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie między polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady, a Polacy niekiedy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.
reżyseria Wojtek Smarzowski
zdjęcia: Piotr Sobociński jr PSC
obsada: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Maria Sobocińska, Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Izabela Kuna
Zobacz też: Wrażenia po premierze filmu "Smoleńsk" na Festiwalu Filmowym w Gdyni