
Wczesna historia
IV-II w. p.n.e. na terenach Śląska żyły plemiona Celtów, pojawili się Germanowie i Słowianie. W IX w. wschodnia część Śląska należała do państwa Wiślan, potem była podbita przez Wielkie Morawy. Po 955 r. władzę przejmują Czesi.

Mieszko I i rozbiór
W 990 r. książę Mieszko I odebrał Czechom Śląsk, ale nie na długo. W XI wieku Czesi pono-wnie przejęli nad nim władzę. W 1054 r. dochodzi do pierwszego w dziejach rozbioru Śląska. Czesi tracą go na rzecz Piastów z wyjąt-kiem Opawy - do dziś jest Czeska.

Rozbicie dzielnicowe
Śląsk przypadł w 1138 r. najstarszemu z Piastów, by ostatecznie znaleźć się w rękach trzech wnuków Bolesława Krzywoustego. Zarysowuje się jako oddzielny Śląsk Opolski. Pojawił się podział na Śląsk Górny i Dolny.

Zjednoczenie Polski, a Śląsk dla Czech
Kazimierz Wielki po rozbiciu dzielnicowym stanął na czele zjednoczonego państwa polskiego, ale jednocześnie w roku 1335 Traktatem w Trenczynie zrzekł się praw do większości księstw Śląskich na rzecz Czech. To piękna nagroda za dyplomatyczne zabiegi dla czeskich Luksemburgów. W 1348 r. Śląsk został już oficjalnie inkorporo-wany do Korony Czeskiej i odtąd jako jej część wchodzi w skład Rzeszy niemieckiej.