
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Przed wyjściem na spacer do lasu czy parku należy się odpowiednio ubrać, najlepiej w spodnie i koszulę z długimi rękawami. Ponieważ kleszcze nie lubią niektórych zapachów, warto też stosowanie środki odstraszające kleszcze (do kupienia m.in. w aptekach). Można użyć jednego z olejków: goździkowego, cytronelowego, tymiankowego, szałwiowego czy np. z mięty pieprzowej.
Po powrocie z lasu trzeba dobrze obejrzeć całe ciało. Nie zaszkodzi też wyszorować się pod prysznicem miękką szczotką.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Poruszaj się za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

Tak bezpiecznie wyciągniesz kleszcza
Najlepiej pozbyć się kleszcza za pomocą szczypczyków, np. pęsety/pincety.
Najważniejsze, by chwycić kleszcza jak najbliżej skóry. Pincetę należy zacisnąć wokół głowy kleszcza, uważając, żeby nie ścisnąć ciała. Kleszcza wyjmujemy ostrożnie, ale zdecydowanym ruchem.
Jeśli nie udało Wam się wyciągnąć kleszcza w całości, trzeba poprosić o fachową pomoc w placówce zdrowia.
Kleszcze zagrażają też zwierzętom? Poruszaj się za pomocą STRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

Kleszcze zagrażają naszym pupilom
Jeśli na spacer do lasu zabieracie swojego czworonoga, sprawdźcie go potem starannie. Kleszcze lubią psy i są dla nich wyjątkowo groźne. Choroby przenoszone przez kleszcze mogą prowadzić nawet do śmierci pupila. Najczęstsze to borelioza, babeszjoza, erlichioza i anaplazmoza.
Pierwsze objawy mogą być słabo zauważalne przez właściciela: pies staje się apatyczny, ma mniejszy apetyt, potem pojawia się gorączka, występuje też osłabienie kończyn, drżenie mięśni i niemiarowość pracy serca. Jeśli Wasz pupil ma takie objawy, trzeba od razu odwiedzić weterynarza, który poda antybiotyk.