
Czy mogą zachorować osoby, które były kiedyś szczepione?
Rzadko się zdarza, aby dzieci chorowały mimo szczepienia. Jeśli jednak do tego dojdzie choroba przebiega znacznie łagodniej. Po otrzymaniu dwóch dawek szczepień odporność jest długotrwała, jednakże istnieje 1 proc. prawdopodobieństwa, że u ludzi może nie wystąpić odpowiedź immunologiczna po szczepieniu.

Kiedy wykonuje się szczepienie?
Szczepionka przewidziana jest jako obowiązkowa w kalendarzu szczepień w 13-14 miesiącu życia oraz obecnie od tego roku w 6 roku życia a nie jak wcześniej w 10.

W jaki sposób odra się rozprzestrzenia? Jak można się nią zarazić?
Wirus szerzy się drogą kropelkową, źródłem zakażenia jest chory człowiek. Okres zaraźliwości zaczyna się 4-5 dni przed wystąpieniem wysypki oraz 4-5 dni od jej wystąpienia.

Dlaczego odra może prowadzić nawet do śmierci?
Powikłania odry są bardzo groźne. Do najczęstszych powikłań należy zapalenie płuc zwykle o przebiegu ciężkim, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby, zapalenie nerek, zapalenie rdzenia kręgowego, podostre stwardniające zapalenie mózgu, które objawia się postępującym upośledzeniem zdolności psychicznych i motorycznych.