
Dlaczego wzrasta liczba zachorowań?
Wzrost zachorowań na odrę wzrasta z powodu rezygnacji ze szczepień oraz nasilonych ruchów migracyjnych ludności z krajów gdzie szczepienia nie są obowiązkowe. Należy podkreślić, że wirus przestaje się rozprzestrzeniać dopiero, gdy zaszczepionych jest przynajmniej 95 proc. populacji. Ważne jest poczucie odpowiedzialności społecznej każdego z nas. Wysoka wszczepialność populacji pozwala nam chronić jednostki słabe noworodki lub osoby, które np. z powodów neurologicznych nie mogą być zaszczepione.

Szczepienie chroni, ale coraz głośniej mówi się o ruchu antyszczepionkowym, rodzice się boją powikłań po szczepieniach. Jak dużo tzw. NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych, zostało zgłoszonych do sanepidu?
Szczepionki jako preparaty podawane masowo zdrowym ludziom w celu zapobiegania chorobom zakaźnym podlegają rygorystycznym badaniom kontrolnym. Niepożądane odczyny poszczepienne występują rzadko i są to najczęściej: przemijające zaczerwienienia i obrzęki, gorączka, wysypka. W latach 2016-2019 w Szczecinie odnotowano ogólnie 81 NOP w tym 9 dotyczyło szczepionek skojarzonych: odra świnka, różyczka, w większości były to NOP-y łagodne.

Można karać za brak szczepień? Kto może? W jaki sposób?
W skrajnych sytuacjach uchylania się od obowiązku szczepień Powiatowy Inspektor Sanitarny może wszcząć postępowanie egzekucyjne wobec rodziców, opiekunów prawnych. Zgodnie z ostatnim wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego organem, który może nałożyć grzywnę jest wojewoda
