17 z 27
Marek Litewka...
fot. fot. Anna Kaczmarz

Marek Litewka

(6 sierpnia 1948-12 stycznia 2024)
aktor

Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego (wówczas Wyższa Szkoła Teatralna). W ostatnich latach związany był z Teatrem STU, wcześniej można było oglądać aktora w przedstawieniach Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie oraz krakowskich Starego Teatru i Bagateli. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad sto ról teatralnych. Współpracował m.in. z J. Jarockim, A. Wajdą, M. Wojtyszko, J. Grzegorzewskim, T. Bradeckim, F. Bajonem, K. Nazarem, K. Babickim, K. Kutzem, K. Warlikowskim.

Zajmował się także reżyserią teatralną (m.in. Czapa, Marlena, Stary Teatr, Życie pana Moliera – Teatr STU). Współpracował z Teatrem Scena Moliera, gdzie jako jedyny zawodowy aktor występował z amatorami – osobami niewidomymi.

18 z 27
Barbara Nawratowicz...
fot. fot. NAC

Barbara Nawratowicz

(10 listopada 1932-10 maja 2024)
aktorka, artystka kabaretowa i dziennikarka radiowa

Nazwisko Barbary Nawratowicz związane jest z początkami Piwnicy Pod Baranami, którą współtworzyła. Występowała na piwnicznej scenie w latach 1956–1965, będąc jej pierwszą gwiazdą.

Ukończyła prawo, a jej artystyczna kariera zaczęła się przypadkiem. Na początku lat 50. w kolejce po kartki do studenckiej stołówki poznała się z Piotrem Skrzyneckim, wówczas studentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Piwnicą pod Baranami była związana od jej początków, czyli mniej więcej połowy lat pięćdziesiątych. W kabarecie występowała na scenie, tworząc m.in. kreacje Okrutnej Markizy, Buduarowej Kokoty, Królowej Duńskiej i Holenderskiej Striptizerki.

W Piwnicy pod Baranami poznała Wiesława Dymnego, z którym przez siedem lat tworzyła związek. Burzliwy związek nie przetrwał próby czasu, podobnie jak pierwsze małżeństwo Barbary Nawratowicz. Z drugim mężem Davidem Stuartem była związana do jego śmierci.

Była także współzałożycielką kabaretu „Remiza” w Klubie Pod Jaszczurami.

Jako aktorka występowała na deskach teatru, m.in. w Teatrze Lalki i Aktora "Groteska" w Krakowie (1957–1958) oraz Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Radomiu (1958–1959).
W latach 1965–1994 była autorką audycji i korespondentką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

19 z 27
ks. infułat Jerzy Bryła...
fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

ks. infułat Jerzy Bryła

(24 maja 1928 - 19 października 2024)
ksiądz

Urodzony w Nowym Brzesku kapłan zmarł w Krakowie w wieku 96 lat. Był wieloletnim duszpasterzem środowisk osób głuchoniemych i artystów. Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Zasłużył się ratowaniu zabytków Krakowa, mecenatowi sztuki.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r. w katedrze na Wawelu. W latach 1952-1957 był wikariuszem w Rajczy, a następnie przez rok w Parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, gdzie był też katechetą w Liceum im. Adama Asnyka. W latach 1958-1969 był wikariuszem parafii św. Floriana w Krakowie, gdzie po ks. Karolu Wojtyle przejął duszpasterstwo akademickie.

Od 1955 r. zaangażował się w tworzenie duszpasterstwa dla osób głuchoniemych. W latach 1980- 2019 był kapelanem Bractwa Kurkowego w Krakowie.

W latach 1975-2005 pełnił urząd proboszcza parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.

20 z 27
Orest Lenczyk...
fot. Janusz Wójtowicz

Orest Lenczyk

(28 grudnia 1942 - 11 czerwca 1942)
wybitny trener piłkarski

Pracował w wielu klubach. Niezwykle charyzmatyczna postać, erudyta, którego horyzonty, wiedza wykraczały znacząco poza piłkę nożną i sport.

Największe sukcesy odnosił z Wisłą Kraków, z którą zdobył tytuł mistrza Polski w 1978 roku i mocno przyczynił się do kolejnego tytułu w roku 2001, gdy przez większość sezonu prowadził "Białą Gwiazdę", choć rozgrywki w roli szkoleniowca dokończył wtedy jego podopieczny z mistrzowskiej Wisły lat 70. XX wieku Adam Nawałka. W Wiśle Orest Lenczyk pracował zresztą wiele razy, a prócz medali do legendy przeszedł m.in. mecz z Realem Saragossa w Pucharze UEFA, gdy w 2000 roku "Biała Gwiazda" odrobiła straty z pierwszego meczu, który przegrała 1:4 i awansowała po rzutach karnych, będąc pierwszym polskim zespołem, który z europejskich rozgrywek wyeliminował hiszpański.

W latach 2009-2010 Orest Lenczyk prowadził Cracovię, którą w tamtym okresie uchronił przed spadkiem z ekstraklasy. W 2012 roku zdobył kolejny w swojej karierze tytuł mistrza Polski ze Śląskiem Wrocław. Ostatnim jego klubem w bogatej karierze trenerskiej było Zagłębie Lubin.

Spoczywa na krakowskich Bielanach.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Śledztwo w sprawie Jacka Jaworka umorzone. Był podejrzewany o potrójne morderstwo

PILNE
Śledztwo w sprawie Jacka Jaworka umorzone. Był podejrzewany o potrójne morderstwo

Debata TVP, sejmowa kapusta, piosenki Adriana i Woch hydraulik

TYLKO U NAS
Debata TVP, sejmowa kapusta, piosenki Adriana i Woch hydraulik

Matura rozszerzona informatyka 2025. Mamy arkusz CKE

Matura rozszerzona informatyka 2025. Mamy arkusz CKE

Zobacz również

Takich krakusów już nie ma. Nie żyje "Makino". Bard, andrus, kibic Cracovii

Takich krakusów już nie ma. Nie żyje "Makino". Bard, andrus, kibic Cracovii

Grzegorz Braun w Łodzi, były też gaśnice po 80 złotych

Grzegorz Braun w Łodzi, były też gaśnice po 80 złotych