
Kto jest kim w serialu "Mindhunter"? Przejdź dalej, by poznać historie zbrodni, które wstrząsnęły Ameryką

Jerome Henry Brudos
Jerome Henry Brudos, znany lepiej jako Jerry Brudos (albo The Lust Killer czy Shoe Fetish Slayer), urodził się 31 stycznia 1939 r. w Webster, w stanie Dakota Południowa, jako najmłodszy z czwórki rodzeństwa. Jego matka, ze względu na to, że pragnęła mieć córkę, przebierała Brudosa w damskie stroje. Pewnego dnia, w opuszczonym budynku w Salem, dokąd przeprowadził się wraz z rodziną w wieku kilku lat, znalazł parę damskich butów. Od tego momentu rozwijała się u niego obsesja, która doprowadziła do tego, że już jako nastolatek zaczął napadać kobiety, dusić je do nieprzytomności i zabierać obuwie.
Pierwsze przestępstwo popełnił jako 17-latek. Brudos porwał i skatował młodą kobietę, grożąc, że zadźga ją, jeśli nie spełni jego seksualnych żądań. Wkrótce został aresztowany, a biegły sądowy stwierdził u niego schizofrenię. Brudos został skazany na dziewięć miesięcy leczenia w szpitalu psychiatrycznym.
Po opuszczeniu szpitala, w latach 1968–1969, zamordował cztery młode kobiety, ich ciała zgwałcił i brutalnie okaleczył. Zwłoki wyrzucał do rzeki, a dowody zbrodni trzymał w swoim garażu, do którego zabraniał wchodzić. Policja znalazła tam obcięte części ludzkiego ciała - m.in. kobiecą stopę, której Brudos używał do przymierzania kolekcji damskich butów. Został aresztowany 25 maja 1969 r. po dokonaniu przez policję wywiadu środowiskowego, w którym wiele osób wskazało, że często widuje go na ulicy ubranego w damską odzież. W trakcie śledztwa przyznał się do wszystkich zarzutów i usłyszał wyrok dożywocia.
Zmarł w więzieniu w 28 marca 2006 r.

Edmund "Ed" Emil Kemper III
Edmund Kemper urodził się 18 grudnia 1948 r. w Burbank, w stanie Kalifornia. Jako dziecko był świadkiem licznych kłótni rodziców, którzy rozwiedli się, gdy chłopak miał dziewięć lat. Kemper nigdy nie pogodził się z rozpadem rodziny. Po rozstaniu rodziców zamieszkał z matką, która stosowała wobec niego surowe metody wychowawcze, takie jak zamykanie na długie godziny w ciemnej piwnicy. Kemper jako dziecko nie lubił szkoły, nie miał wielu przyjaciół - nie potrafił nawiązywać kontaktów.
Pierwszego morderstwa dokonał w wieku 13 lat. Ofiarami chłopaka byli jego dziadkowie, do których został wysłany na wakacje. Kemper miał przelać na babcię nienawiść, którą czuł do swojej matki. W czasie pobytu na rancho rozładowywał napięcie, chodząc na polowania i zabijając zwierzęta. Często też wyobrażał sobie, jak morduje swoją babcie. Zbrodni dokonał 27 sierpnia 1964 r. Najpierw zastrzelił babcie, a następnie dziadka (jak tłumaczył później, zrobił to z litości, ponieważ wiedział, że nie poradziłby sobie bez żony). Później opowiedział o wszystkim matce, która poleciła mu zgłosić się do szeryfa. Sąd dla nieletnich nakazał umieszczenie chłopca w szpitalu psychiatrycznym, opierając się na diagnozach biegłego lekarza, który stwierdził, że Emund Kemper jest "paranoiczny i psychotyczny".
W szpitalu poznawał historie zbrodni dokonanych przez przebywających w placówce gwałcicieli i morderców. Analizował fakty i wyciągał wnioski z błędów, które popełnili. Po opuszczeniu szpitala w 1969 r. chciał zostać policjantem, a gdy to się nie udało (nie tylko ze względu na kryminalną przeszłość, ale również na wzrost - 2,06 m i wagę - 140 kg) postanowił popełniać zbrodnie doskonałe. Przystosował do tego swój samochód, m.in. instalując w drzwiach pasażera nieotwierający się zamek. Kemper proponował podwiezienie szukającym transportu autostopowiczkom, następnie zabijał je, gwałcił, a ciała ćwiartował - aby uniemożliwić ich identyfikacje - i zostawiał w odludnych miejscach. W ten sposób od maja 1972 r. do kwietnia 1973 r. pozbawił życia osiem kobiet mieszkających w okolicy Santa Cruz. Ostatnimi ofiarami Kempera były jego matka i siostra. Po ich zamordowaniu zgłosił się na policje, opowiedział o wszystkich dokonanych zbrodniach i ujawnił miejsca porzucenia zwłok.
W czasie procesu próbował symulować chorobę psychiczną, jednak ława przysięgłych uznała go winnym zabójstwa pierwszego stopnia i skazała na dożywocie.

Dennis Rader
W każdym odcinku pierwszego sezonu serialu "Mindhunter" pojawia się również tajemniczy morderca, którego imię do końca sezonu nie zostało ujawnione. Jest to prawdopodobnie Dennis Rader, znany jako Dusiciel BTK (Bind, Torture, Kill), który latach 1974-1991 zabił dziesięć osób.
Swoje ofiary krępował, gwałcił i dusił do utraty przytomności. Następnie czekał aż się ockną, by zrobić to ponownie. Sławę w Stanach Zjednoczonych zdobył, wysyłając do policji, gazet i stacji telewizyjnych listy, w których przyznawał się do popełnionych zbrodni i opisywał szczegóły zabójstw. W listach pytał, ile osób musi jeszcze zabić, by dostać od mediów przydomek. Zapowiadał też kolejne morderstwa.
Po nieudanej próbie morderstwa - Rader nie zastał ofiary w domu - w 1979 r. Rader zaprzestał kontaktów z mediami, policja jednak wciąż prowadziła działania dochodzeniowe. Dopiero w 2004 r. zaczął znów rozsyłać do gazet listy i łamigłówki, w których opisywał kolejne popełnione przez siebie zbrodnie. W jednym z nich przyznał się do zabójstwa Vicki Wegerle w 1986 r., a jako dowód dołączył do listu zdjęcia wykonane na miejscu zbrodni i dokumenty ofiary.
W 2005 r. wysłał do telewizji dyskietkę z informacjami o innym popełnionym morderstwie. Policjantom udało się ustalić, że wcześniej była ona używana w kościele luterańskim, w którym Rader był przewodniczącym rady parafialnej, przez osobę o imieniu Denis. Morderce zidentyfikowano poprzez pobranie próbki DNA jego córki i powiązanie go ze śladami odnalezionymi na miejscu zbrodni. Został aresztowany 25 lutego 2005 r. i skazany na dziesięciokrotną karę dożywotniego pozbawienia wolności, bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe.