5 z 17
Ze względu na wysoką zawartość żeńskich hormonów płciowych –...
fot. anetlanda/123rf.com

Doustna antykoncepcja hormonalna

Ze względu na wysoką zawartość żeńskich hormonów płciowych – estrogenów oraz pochodnych progesteronu, również doustne środki antykoncepcyjne podwyższają ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Leki hormonalne zwiększają gęstość krwi, co podwyższa jej krzepliwość i sprzyja powstawaniu skrzeplin. Ryzyko to istnieje w przypadku tabletek dwuskładnikowych zawierających estrogeny lub kombinację estrogenów i progesteronu, szczególnie tabletek starej generacji, które są już coraz rzadziej stosowane.

Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne, które dodatkowo palą papierosy, są otyłe lub genetycznie obciążone zakrzepicą (np. trombofilia wrodzona, zakrzepica występująca u najbliższych członków rodziny). Przed zastosowaniem środków antykoncepcyjnych należy poradzić się lekarza odnośnie skutków ubocznych stosowania tego typu produktów. W przypadku przeciwwskazań lekarz może doradzić zastosowanie innego rodzaju metod antykoncepcyjnych.

6 z 17
Zmiany hormonalne w czasie ciąży powodują rozszerzanie...
fot. pitinan/123rf.com

Ciąża i połóg

Zmiany hormonalne w czasie ciąży powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, zwiększają lepkość krwi i zmniejszają jej przepływ, co sprzyja tworzeniu się zakrzepów krwi. Dodatkowo powiększająca się macica i zwiększający się ciężar dziecka powodują silny nacisk na żyły biodrowe. Ucisk żył utrudnia dopływ krwi do nóg.
Kobiety w ciąży często bagatelizują bóle i opuchnięcia nóg uważając je za typowy objaw ciąży. Na szczególne ryzyko powstania zakrzepicy w ciąży narażone są kobiety rodzące przez cesarskie cięcie oraz te, które po porodzie muszą długo leżeć w łóżku.

7 z 17
Zwłaszcza wielonarządowe oraz złamania kości długich i...
fot. georgerudy/123rf.com

Unieruchomienie

Zwłaszcza wielonarządowe oraz złamania kości długich i miednicy, noszenie gipsu, a nawet zwykłe usztywnienie przy skręceniu kostki zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów. Chory po tak rozległych urazach często zostaje unieruchomiony w łóżku na kilka, a nawet kilkanaście dni.

Ograniczenie możliwości poruszania się sprzyja powstawaniu zakrzepicy żył. Brak mobilności mięśni powoduje zastoje krwi w nogach, ponieważ to właśnie mięśnie pompują krew z żył głębokich z powrotem do serca. Dodatkowo wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się skrzeplin, dlatego ważne jest, żeby jak najszybciej po urazie chory był mobilizowany do ruchu. Jeśli nie jest to możliwe to w profilaktyce zakrzepicy pomocne będą masaże i ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane na łóżku.

8 z 17
Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi,...
fot. Jozef Polc/123rf.com

COVID-19 i szczepienie przeciw COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi, co jest przyczyną powstawania mikrozakrzepów w płucach. Zakrzepy te zaostrzają przebieg choroby. Większość osób chorujących na COVID-19 ma podwyższony poziom D-dimerów, które są rezultatem rozpadu zakrzepów. Oznacza to, że w ich krwi krążą resztki rozpuszczonych skrzeplin, co świadczy o obecności zakrzepów krwi w organizmie chorego.

Również niektóre szczepionki u niewielkiej ilości osób je przyjmujących mogą powodować powstawanie zakrzepów krwi. Powstają one głównie w żyłach mózgu i brzucha oraz tętnicach i może im towarzyszyć małopłytkowość.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Najtańsze wakacje za granicą: aktualna lista kierunków z cenami. Nawet tylko 1700 zł!

Najtańsze wakacje za granicą: aktualna lista kierunków z cenami. Nawet tylko 1700 zł!

Wakacje w Helu dawniej. Wybierz się w sentymentalną podróż nad Bałtyk

Wakacje w Helu dawniej. Wybierz się w sentymentalną podróż nad Bałtyk

Lewica stawia na lidera. Mocny kandydat w wyborach do PE z Warszawy

Lewica stawia na lidera. Mocny kandydat w wyborach do PE z Warszawy

Zobacz również

Kazachstan - Polska Biało-Czerwoni przegrali ostatni mecz i spadli z MŚ elity ZDJĘCIA

Kazachstan - Polska Biało-Czerwoni przegrali ostatni mecz i spadli z MŚ elity ZDJĘCIA

Tragedia w Małopolsce. Nie żyje czteroletnie dziecko, o życie walczy jego matka

Tragedia w Małopolsce. Nie żyje czteroletnie dziecko, o życie walczy jego matka