

Labrador retriever
W związku z częstą mutacją genu DNM1, labradory narażone są na przypadki zapaści wysiłkowej. Do jej objawów należą: chwiejny chód, brak władzy w kończynach oraz podwyższenie temperatury ciała. Epizody zapaści trwają zwykle do 10 minut, jednak odpowiednie postępowanie pozwala ograniczyć ryzyko.
Labradory są także obarczone dysplazją stawów biodrowych oraz chorobami kardiologicznymi.

Mops
Mopsy, poprzez skróconą kufę i specyficzną budowę czaszki, cierpią wyjątkowo często na syndrom brachycefaliczny. Składają się na niego nieprawidłowości w budowie układu oddechowego: zwężone skrzydełka nosa, zbyt długie podniebienie miękkie, zapadnięcie tchawicy oraz wynicowanie kieszonek krtaniowych. Psy cierpiące na syndrom brachycefaliczny narażone są na niedotlenienie, schorzenia układu oddechowego, powikłania w postaci zmian w sercu, omdlenia, a w okresie letnim na wysokie ryzyko udaru cieplnego.
Dodatkowym problemem może być jeszcze jedna groźna choroba - mopsie zapalenie mózgu. Schorzenie jest uwarunkowane genetycznie, trudne w diagnostyce i praktycznie nieuleczalne.

Buldożek francuski
Podobnie jak mopsy, buldożki francuskie również narażone są na syndrom brachycefaliczny. Ze względu na ciągłe niedotlenienie psy mogą być ospałe i apatyczne, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim - wysokie temperatury otoczenia powodują u nich znaczny dyskomfort.
W dodatku buldożki narażone są na rozszczep podniebienia, alergie, problemy skórne i cystynurię - chorobę metaboliczną.