
Kod daVinci
Ekranizacja powieści Dana Browna Kod Leonarda da Vinci wydanej w 2004. Pomimo zapewnień twórców filmu, że jest on fabularną fikcją, wywołał on już przed premierą kontrowersje w środowiskach katolickich.
Część duchownych nawoływała do bojkotu filmu, jako szerzącego nieprawdziwy obraz historii i Kościoła Katolickiego. Na zakończenie filmu główna bohaterka dowiaduje się, że jest potomkinią Chrystusa i Marii Magdaleny.

Czekolada
Film z 2000 roku oparty na powieści Joanne Harris z 1999 roku. Opowiada historię młodej matki, która podróżuje po świecie, sprzedając czekoladę. W 1959 roku przybywa do francuskiego miasteczka Lansquenet-sous-Tannes z sześcioletnią córką i otwiera Maya, małą czekoladziarnię. Wszystko zmienia się, gdy okazuje się, że jej córka jest nieślubnym dzieckiem. Miejscowy proboszcz jej tego nie daruje...
Film znalazł się w pierwszej dziesiątce „Najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” (na pozycji 4.), według rankingu opublikowanego przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.

Agora
Hiszpański film z 2009 roku w reżyserii Alejandro Amenábara, na podstawie scenariusza napisanego przez niego samego oraz Mateo Gila. Film opowiada historię Hypatii, greckiej filozofki i astronomki żyjącej w IV wieku w Aleksandrii. Tłem dla filmu jest historia rodzącej się potęgi nowej religii – chrześcijaństwa.
Hiszpańska organizacja katolicka Observatorio Antidifamación Religiosa uznała film za antychrześcijański. Zarzuty o uprzedzenia wobec chrześcijaństwa miały być przeszkodą w znalezieniu dystrybutora dla filmu we Włoszech i w USA.

Dogma
Amerykański film fabularny (połączenie komedii o tematach religijnych z filmem fantastycznym) z 1999 w reżyserii Kevina Smitha. Poprzez podejmowaną tematykę i humorystyczny sposób jej przedstawienia, w połączeniu z wulgaryzmami używanymi przez bohaterów, film Dogma wzbudził kontrowersje wśród konserwatywnej widowni katolickiej. Znalazł się m.in. w pierwszej dziesiątce „Najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” (na pozycji 6.), według rankingu opublikowanego przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.