
Amerykanin Henry Kissinger i Wietnamczyk Le Duc Tho w 1973 roku otrzymali pokojową nagrodę Nobla. Jest to jedna z najbardziej kontowersyjnych decyzji w historii. Kissinger był współodpowiedzialny za obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Chile - Salvadora Allende i dojście do władzy junty generała Augusto Pinocheta. Przyczynił się również do nielegalnego bombardowania Kambodży podczas wojny w Wietnamie. Le Duc Tho to współtwórca Indochińskiej Partii Komunistycznej. Uczestniczył w wojnie wyzwoleńczej przeciwko Francji. Dowodził armią partyzancka podczas wojny w Wietnamie.

Jasir Arafat był współtwórcą Fatah, ruchu OWP zaangażowanego w akty terroryzmu. Był też naczelnym dowódcą Armii Wyzwolenia Palestyny - regularnej siły wojskowej OWP. W 1988 ogłosił powstanie państwa palestyńskiego i utworzył rząd emigracyjny, rok później został wybrany przez Centralną Radę emigracyjnego parlamentu na prezydenta. Nie przeszkadzało to jednak komitetowi noblowskiemu w tym, aby Pokojową Nagrodę Nobla wręczyć właśnie Jasirowi Arafatowi.

Al Gore to Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 za działalność na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Czy te działania kwalifikowały się jednak, aby przyznać amerykańskiemu politykowi Pokojową Nagrodę Nobla?

Barack Obama został nagrodzony pokojowym Noblem w 2009 roku tuż po pierwszych wygranych wyborach prezydenckich. Krytyka przyznania tej nagrody pojawiła się ze względu na to, że Obama do tego czasu nie podjął żadnej decyzji, która mogłaby kwalifikować go do tej nagrody. Nieudolna polityka w kwestii Syrii i Libii doprowadziły do tego, że społeczeństwo zaczęło winić Obamę za śmierć tysięcy cywilów, przez co kwestia przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla znów zaczęła budzić kontrowersje.