
Śniedek wątpliwy
Śniedek wątpliwy to niezbyt znana, ale atrakcyjna roślina. Można ją uprawiać w domu w doniczce – wtedy będzie kwitł zimą lub posadzić w ogrodzie – wtedy jego kwiatami będziemy się cieszyć późnym latem. Kwiaty śniedków pojawiają się po kilkanaście na szczytach lekko rozgałęzionych łodyg, które wyrastają z kępy lancetowatych liści. Kwiaty są intensywnie pomarańczowe, czasem z czarnym lub zielonym oczkiem pośrodku. Wielkość roślin jest dość zróżnicowana.
Śniedki wątpliwe to rośliny cebulowe. Żeby zakwitły w ogrodzie, ich cebule sadzi się w połowie maja, w żyznej, kompostowej ziemi. Podłoże musi być przepuszczalne, a miejsce jasne, ale takie, które nie nagrzewa się mocno. Cebule na zimę trzeba wykopać (po tym, jak liście zaschną), bo nie są odporne na mróz.

Thunbergia oskrzydlona
Ta roślina to bardzo ładnie kwitnące pnącze. Można ją uprawiać w ogrodzie, zapewniając podpory lub w wiszącej doniczce – wtedy jej pędy mogą swobodnie zwisać. Thunbergie miewają żółte kwiaty, ale najczęściej są one pomarańczowe, z wyrazistym, czarnym oczkiem.
Thunbergia jest dość delikatna, dlatego łatwiej zapewnić jej odpowiednie warunki w doniczce. Miejsce dla niej powinno być osłonięte przed wiatrem (a najlepiej również deszczem), jasne, ale nie w mocnym słońcu. Trzeba jej dać żyzną ziemię i pamiętać o regularnym podlewaniu – tak, żeby podłoże nie przesychało, ale też nie było mokre. Thunbergie są dość wrażliwe na choroby grzybowe, więc jeśli tylko możemy tego uniknąć, nie narażajmy jej liści na moknięcie. Thunbergie są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz, dlatego najczęściej uprawia się je jako jednoroczne. Można je też zimować w chłodnym pomieszczeniu.

Trytoma groniasta
Trytoma to bylina o bardzo ciekawych kwiatach. Bywa też nazywana „płonącą pochodnią”. Pojedyncze kwiaty nie są duże, ale zebrane w gęsty kwiatostan na szczycie pędu wyglądają okazale. Kwiaty są pomarańczowo-żółto-czerwone i rzeczywiście sprawiają bardzo ogniste wrażenie. Rozwijają się stopniowo od dołu do góry, dzięki czemu trytomy długo kwitną. Mają też ładne, szablaste liście. To wysokie kwiaty (1-1,2 m).
Trytomy kwitną od czerwca do jesieni, muszą mieć jednak odpowiednie warunki. Miejsce dla niej musi byś słoneczne i ciepłe, z żyzną ziemią o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Musi więc być przepuszczalne, a kiedy nie pada, musimy pamiętać o podlewaniu roślin. Trytomy nie są w pełni odporne na mróz, dlatego trzeba je osłaniać, można też uprawiać je w donicach i zimować w domu. Ważne jest to, żeby zimą ziemia nie była mokra, w takiej rośliny będą miały problem z zimowaniem.